Rosjanie chcą sprzedawać energię wiatrową Korei Płn.

Rosjanie chcą sprzedawać energię wiatrową Korei Płn.
Fot. Statkraft

Rosyjski operator energetyczny chce zbudować farmy wiatrowe na granicy z Koreą Północną i sprzedawać do tego kraju produkowaną przez nie energię.

Rosyjska spółka RAO Energy System of East zajmująca się produkcją i dystrybucją energii zapowiedziała budowę farm wiatrowych po obu stronach rosyjsko-koreańskiej granicy. Produkowana przez nie energia ma być sprzedawana do Korei Północnej.

RAO Energy System of East poinformował, że planuje budowę dwóch farm wiatrowych po stronie rosyjskiej i dwóch po stronie koreańskiej. W najbliższych miesiącach rosyjski operator ma przygotować studium wykonalności tych inwestycji, a uruchomienie farm wiatrowych planuje się na przełomie 2016/17 r.

REKLAMA
REKLAMA

Szacowany koszt inwestycji wyniesie – według rosyjskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej –  55–62 mln dolarów.

Magazyn Wind Power Monthly podaje, że jak na razie całkowity potencjał w energetyce wiatrowej RAO Energy System of East wynosi zaledwie 1,075 MW, na co składają się 4 turbiny wiatrowe. Plany spółki zakładają jednak budowę farm wiatrowych o łącznym potencjale 120 MW. Ponadto, rosyjski operator planuje uruchomienie dwóch hybrydowych elektrowni o mocy 0,9 MW i 0,5 MW w regionie Kamczatki i wyspy Sachalin, które będą się składać z elektrowni wiatrowych i generatorów diesla.

gramwzielone.pl