Dania: rekord produkcji energii z wiatru

Dania: rekord produkcji energii z wiatru
Fot. Danish Wind Industry Association, flickr cc

W ubiegły czwartek generacja z elektrowni wiatrowych w Danii znacząco przekroczyła zapotrzebowanie na energię tego kraju.

Dzięki wyjątkowo dobrym warunkom wietrzności 9 lipca duńskie farmy wiatrowe produkowały w ciągu dnia ilość energii odpowiadającej w 116% zapotrzebowaniu na energię duńskiej gospodarki, a w nocy wytwarzanie z wiatru sięgnęło nawet 140% występującego w Danii zapotrzebowania na energię.

Nadwyżka energii trafiła do systemów energetycznych Niemiec (40%), Norwegii (40%) i Szwecji (20%).

REKLAMA

– To pokazuje, że świat napędzany w 100% energią odnawialną to nie fantazja. Źródła odnawialne mogą być rozwiązaniem dla dekarbonizacji, ale także mogą dawać bezpieczeństwo podaży w czasie dużego popytu – komentuje na łamach Guardiana Oliver Joy z European Wind Energy Association.

The Guardian, który powołuje się na dane duńskiego operatora energetycznego, informuje, że w czasie rekordowego pokrycia zapotrzebowania na energię farmy wiatrowe nie pracowały jeszcze na maksymalnych obrotach.

REKLAMA

Moc duńskich farm wiatrowych wynosi obecnie około 4,89 GW, z czego 3,62 GW to farmy wiatrowe na lądzie, a 1,271 GW to farmy wiatrowe na morzu.

Udział energetyki wiatrowej w duńskim miksie energetycznym wzrósł z 19% w 2005 r. do 39% w roku 2014. 

Cytowany przez Guardiana Kees van der Leun z firmy Ecofys ocenia, że dzięki wzrostowi potencjału duńskich wiatraków mogą one zaspokajać połowę zapotrzebowania Danii na energię jeszcze przed 2020 r. Ekspert z Ecofys zwraca uwagę na plany rozbudowy morskich farm wiatrowych w tym kraju, o mocy 1,5 GW, których uruchomienie podwoi obecny duński potencjał w morskiej energetyce wiatrowej.

Bieżące przepływy energii w duńskim systemie energetycznym można śledzić na tej stronie. 

gramwzielone.pl