Chińczycy przejmują farmę wiatrową w woj. opolskim

Chińczycy przejmują farmę wiatrową w woj. opolskim
Gamesa press

Fundusz China-CEE Fund oraz GEO Renewables Polska przejęły zlokalizowaną w województwie opolskim farmę wiatrową Zapowy (gmina Głubczyce).

Farma wiatrowa Zopowy, której moc wynosi 30 MW i która składa się z 15 turbin Gamesa G90, została zbudowana przez należącą do hiszpańskiego koncernu Gamesa spółkę Gamesa Energia Polska.

Nowym właścicielem uruchomionej w tym roku farmy wiatrowej Zopowy zostanie joint venture utworzone przez chiński China-CEE Fund (90%) oraz GEO Renewables (10%). W komunikacie na temat tej transakcji czytamy, że GEO Renewables zajmie się zarządzaniem farmą wiatrową, a Gamesa będzie odpowiadać za serwis turbin.

REKLAMA

Dla należącego do chińskiego CEE Equity Partners funduszu China-CEE Fund to kolejna transakcja na polskim rynku wiatrowym. Chiński fundusz pojawił się na polskim rynku wiatrowym w połowie ubiegłego roku. W lipcu br. Chińczycy kupili za 240 mln zł 16% udziałów w spółce realizującej projekty wiatrowe Polish Energy Partners (obecnie Polenergia).

REKLAMA

We wrześniu 2014 r. China-CEE Fund podał, że będzie realizować projekty wiatrowe w Polsce w ramach joint venture z izraelskim funduszem Englight Renewable Energy. Obie firmy miałyby wspólnie wydać na inwestycje w elektrownie wiatrowe w Polsce w sumie do 1,3 mld zł, a za cel postawiły sobie budowę parku wiatrowego na poziomie 250 MW. W ramach joint venture pierwsza z wymienionych firm ma posiadać 49,9% udziałów, a druga 50,1%. 

Pierwszą transakcją chińsko-izraelskiego konsorcjum był zakup od GEO Renewables 51% udziałów w farmie wiatrowej Wróblew o mocy 36 MW, którą na początku tego rok sprzedano Ikei.

China-CEE Fund zapowiada dalsze przejęcia na polskim rynku OZE i analizę projektów pod kątem systemu aukcyjnego. Głównym udziałowcem funduszu jest chiński bank Export-Import Bank of China.

Działalność GEO Renewables obejmuje projektowanie, budowę i eksploatację elektrowni wiatrowych. Głównym udziałowcem GEO Renewables jest fundusz private equity ENERCAP, który działa na rynkach OZE w Europie Środkowo-Wschodniej.

gramwzielone.pl