Francja: aukcja dla pływających elektrowni wiatrowych

Francja: aukcja dla pływających elektrowni wiatrowych
WindFloat. Foto. EDP Renovaveis

Francuskie władze ogłosiły aukcję dla projektów zakładających montaż ruchomych morskich elektrowni wiatrowych. Aukcja ma charakter pilotażowy, a francuskie władze chcą przekonać się, która technologia pływających turbin sprawdzi się najlepiej pod względem technicznym i ekonomicznym.

Obecnie w kilku miejscach na świecie powstają już pierwsze pilotażowe projekty pływających turbin wiatrowych. Największa farma wiatrowa tego typu ma powstać u wybrzeży Portugalii. Jej moc określono na 25 MW, a jej koszt ma wynieść wstępnie 130 mln euro, przy czym część kosztów pokryje Komisja Europejska. W projekcie biorą udział portugalski koncern energetyczny EDP i duński Vestas, hiszpański Repsol, amerykański Principle Power oraz portugalskie firmy InovCapital i A. Silva Matos. Natomiast największą, pojedynczą pływającą turbinę wiatrową o mocy 7 MW budują Japończycy.

Francuzi nie doczekali się jak na razie własnej pływającej elektrowni wiatrowej – mimo potencjału do budowy tego typu urządzeń, który mają francuscy producenci elektrowni wiatrowych Areva czy Alstom.

REKLAMA

Francuskie władze postanowiły zmienić ten stan rzeczy i w tym celu organizują pilotażową aukcję, w której przyznają prawo do gwarantowanej ceny za sprzedaż energii. Budżet aukcji wynosi 150 mln euro, a francuskie władze wydzieliły już cztery lokalizacje, w których powstaną pływające elektrownie wiatrowe. Trzy z nich są zlokalizowane na Morzu Śródziemnym, a jedna na Atlantyku.

REKLAMA

Realizację pierwszych pływających farm wiatrowych we Francji przewiduje się najwcześniej w 2018 r., a zwycięzcy nadchodzącej aukcji mają być znani w połowie przyszłego roku.

Dzięki aukcji francuskie władze chcą napędzić rodzimy przemysł offshore w innowacyjnej dziedzinie pływających turbin. Dodatkowym powodem, który może przemawiać za organizacją aukcji dla pływających turbin, są ograniczone możliwości budowy na francuskich wodach terytorialnych morskich farm wiatrowych bazujących na statycznych konstrukcjach. Francuzi musieliby stawiać morskie elektrownie wiatrowe na relatywnie dużych głębokościach, co rodziłoby problemy techniczne i znacząco zwiększałoby koszty takich inwestycji. Takich problemów nie byłoby natomiast w przypadku montażu pływających konstrukcji.

Przewidziane w aukcji lokalizacje pływających farm wiatrowych znajdują się – w przypadku trzech lokalizacji na Morzu Śródziemnym w odległości od 12 do 15 km od brzegu, a w przypadku jedynej lokalizacji na Atlantyku – w odległości 22 km od francuskiej Bretanii. 

gramwzielone.pl