Szwajcarzy postawią na Śląsku ogromną farmę wiatrową

Szwajcarzy postawią na Śląsku ogromną farmę wiatrową
Elektrownia wiatrowa FWT 3000. Fot. FWT Production GmbH

Szwajcarski inwestor buduje w gminie Krzanowice koło Raciborza farmę wiatrową, której docelowa moc wyniesie ponad 90 MW. Po ukończeniu będzie to jedna z największych farm wiatrowych funkcjonujących na terenie Polski.

Farmę wiatrową Krzanowice buduje wywodzący się ze Szwajcarii fundusz VisaVento, a elektrownie wiatrowe dostarczy niemiecki producent FWT Production GmbH. Partnerem FWT przy realizacji tego projektu jest firma Strabag Sp.z o.o., która wykona wszystkie prace w zakresie infrastruktury.

W pierwszym etapie inwestycji, który ma być ukończony jeszcze w tym roku, powstaną trzy elektrownie wiatrowe FWT 2500, każda o mocy 2,5 MW. W drugim etapie, którego realizację zaplanowano na przyszły rok, powstanie czternaście kolejnych, identycznych elektrowni wiatrowych. Z kolei w roku 2017 r. farma wiatrowa Krzanowice zostanie rozbudowana o szesnaście większych elektrowni wiatrowych FWT 3000, każda o mocy 3 MW.

REKLAMA

Docelowo farma wiatrowa Krzanowice ma się składać z 33 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 90,5 MW.

REKLAMA

Farma wiatrowa Krzanowice po ukończeniu wszystkich etapów będzie jednym z największych tego rodzaju obiektów w Polsce.

Obecnie największą farmę wiatrową w naszym kraju jest inwestycja zrealizowana w wielkopolskim Margoninie przez portugalski koncern EDP Renovaveis. Moc farmy wiatrowej Margonin wynosi 120 MW.

Z kolei na Pomorzu powstaje obecnie, budowana przez PGE, farma wiatrowa Lotnisko o docelowej mocy 90 MW, która będzie się składać z 30 elektrowni wiatrowych dostarczonych przez francuski Alstom.

gramwzielone.pl