PGE zbudowała kolejną farmę wiatrową

PGE zbudowała kolejną farmę wiatrową
Minister gospodarki Janusz Piechociński na farmie wiatrowej Karwice. Fot. Ministerstwo Gospodarki

Polska Grupa Energetyczna zakończyła budowę farmy wiatrowej o mocy 40 MW w Karwicach miejscowości położonej w gminie Malechowo w województwie zachodniopomorskim. 

Moc farmy wiatrowej Karwice wynosi 40 MW. Składa się na nią 16 elektrowni wiatrowych GE o mocy nominalnej 2,5 MW każda. Zakładana przez PGE roczna produkcja energii elektrycznej ma wynosić co najmniej 121 037 MWh.

Budowa farmy wiatrowej Karwice rozpoczęła się w czerwcu 2014 r. Na jej realizację PGE otrzymało unijną dotację w ramach Działania 9.4 „Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych” z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kwota dotacji wyniosła 39,9 mln zł PLN.

REKLAMA

W dzisiejszej uroczystości otwarcia farmy wiatrowej Karwice wziął udział minister gospodarki Janusz Piechociński. 

REKLAMA

 Inwestycja jest ostatnim z 23 tzw. dużych projektów z zakresu sektora energetyki w ramach PO IiS na lata 2007-2013, który uzyskał zgodę na dofinansowanie ze środków UE – powiedział wicepremier.

Zamówienie o wartości 253,14 mln zł brutto na wykonanie farmy wiatrowej Karwice otrzymało konsorcjum firm Aldesa Nowa Energia i Aldesa Construcciones.

Obecnie PGE buduje jeszcze farmy wiatrowe Lotnisko (90 MW), Resko (II etap, 76 MW) oraz Kisielice (II etap, 12 MW). Aktualna moc PGE w energetyce wiatrowej przekracza 300 MW. Do końca 2015 roku, po uruchomieniu nowych farm wiatrowych, łączna moc działających instalacji wiatrowych PGE ma wynosić 529 MW.

gramwzielone.pl