Google kupuje udziały w ogromnej farmie wiatrowej w Afryce

Google kupuje udziały w ogromnej farmie wiatrowej w Afryce
Maszt pomiarowy w miejscu, w którym powstanie jedna z największych farm wiatrowych w Afryce. Fot. Lake Turkana Wind Power Project

Internetowy potentat kupi udziały w jednym z największych projektów wiatrowych, które są obecnie realizowane na kontynencie afrykańskim i który jest jednocześnie największą prywatną inwestycją, którą zrealizowano dotąd w Kenii. 

Chodzi o projekt na nazwie Lake Turnaka, który ma powstać w Kenii i którego docelowa moc wyniesie 310 MW. Wartość inwestycji wycenia się na 625 mln euro. Google stanie się współwłaścicielem farmy wiatrowej Lake Turkana po jej uruchomieniu, odkupując 12,5% udziałów od duńskiego producenta elektrowni wiatrowych Vestas.

Oprócz Vestas udziałowcami w spółce Lake Turkana Wind Project, która realizuje ogromną farmę wiatrową, są także m.in. KLP Norfund Investment AS, duński funduszu IFU czy fiński Finnfund.

REKLAMA

Vestas odpowiada za dostarczenie i 15-letni serwis turbin wiatrowych. W projekcie zostanie wykorzystanych aż 365 turbin wiatrowych Vestas V52, każda o mocy 850 kW. Dla duńskiego producenta to największy w historii, pojedynczy kontrakt jeśli chodzi o ilość zamówionych turbin.

REKLAMA

Farma wiatrowa powstanie kilkaset metrów od brzegów jeziora Turkana, w miejscu charakteryzującym się dobrymi warunkami wietrzności, przy średniej prędkości wiatru powyżej 11 m/s.  Spodziewany uzysk energii to 1 400 GWh energii elektrycznej na rok, co odpowiada aż 15-procentom aktualnego zapotrzebowania na energię w Kenii.

Energia będzie sprzedawana do sieci kenijskiego operatora Kenya Power po stałej cenie na podstawie 20-letniej umowy PPA. W celu połączenia farmy wiatrowej z kenijskim systemem energetycznym powstanie linia przesyłowa o długości aż 428 km. Jej budowę sfinansują rządy Kenii i Hiszpanii. 

Dzięki uruchomieniu farmy wiatrowej Turkana, które zaplanowano na kwiecień 2017 r., Kenia zredukuje import paliw o rocznej wartości około 150 mln euro. 

gramwzielone.pl