Powstała „najdokładniejsza mapa wietrzności”

Powstała „najdokładniejsza mapa wietrzności”
Fot. Global Wind Atlas / IRENA

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency  IRENA) przedstawiła mapę wietrzności, którą określiła jako najdokładniejsze tego rodzaju narzędzie. Mapa jest dostępna on-line, a korzystanie z niej jest bezpłatne.

Narzędzie o nazwie Global Wind Atlas zostało opracowane przez IRENA we współpracy z duńskim uniwersytetem technicznym DTU. Dania to pierwszy kraj, który postawił na rozwój energetyki wiatrowej, a teraz budowane przez Duńczyków od kilkudziesięciu lat know-how w tej dziedzinie zostało udostępnione w postaci globalnej mapy wietrzności.

IRENA zapewnia, że nowa mapa pokazuje dane z dokładnością do około 1 kilometra, podczas gdy wcześniejsze podobne narzędzia pokazywały parametry wietrzności z dokładnością minimum 10 kilometrów, co potencjalnie zwiększało koszty i ryzyko deweloperów wiatrowych.

REKLAMA

Dodatkowo, w przypadku wcześniej opracowanych map wietrzności nie uwzględniano takich czynników jak ukształtowanie terenu, co mogło wypaczać wyniki analiz.

REKLAMA

Jak zapewniają twórcy Global Wind Atlas, ich mapa umożliwia pokazanie warunków wietrzności występujących na trzech różnych wysokościach

Potencjał energetyki wiatrowej na całym świecie jest ogromny, ale w wielu krajach przeszkodę stanowi początkowy koszt związany z pomiarami potencjału wiatrowego i wyboru najlepszych lokalizacji – komentuje Adnan Z. Amin, dyrektor generalny IRENA. 

Global Wind Atlas jest dostępny pod tym linkiem. 

gramwzielone.pl