Dong zbuduje największą morską farmę wiatrową

Dong zbuduje największą morską farmę wiatrową
Fot. Dong Energy

Duński koncern energetyczny podjął finalną decyzję w sprawie budowy morskiej farmy wiatrowej, której potencjał wyniesie aż 660 MW. Dong informuje, że po uruchomieniu będzie to największa na świecie farma wiatrowa na morzu. 

Farmę wiatrową o nazwie Walney Extension, która powstanie na Morzu Irlandzkim, duński Dong Energy ma uruchomić do 2018 r. Realizację inwestycji podzielono na dwa etapy. W każdym powstaną elektrownie wiatrowe o łącznej mocy po 330 MW. Dong właśnie podjął decyzję o realizacji tego projektu, po tym jak uzyskał wszystkie niezbędne pozwolenia.

Ogromna farma wiatrowa Walney Extension powstanie w pobliżu farmy wiatrowej Walney, której moc wynosi 367,2 MW.

REKLAMA

Duńczycy podpisali wcześniej wstępne kontrakty dotyczące dostawy i serwisowania turbin. Na farmie wiatrowej Walney Extension zostaną wykorzystane dwa rodzaje turbin wiatrowych. 40 turbin V164, każdy o mocy 8 MW, dostarczy konsorcjum MHI Vestas, a 47 turbin o jednostkowej mocy 7 MW dostarczy Siemens.

Jak na razie Dong nie podaje szacowanego kosztu inwestycji Walney Extension.  

Po uruchomieniu farma wiatrowa Walney Extension ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu generowanemu przez 460 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Dong Energy to globalny lider w budowie morskich farm wiatrowych. Wcześniej Duńczycy sprzedali część swoich aktywów w lądowej energetyce wiatrowej – w tym projekty i farmy wiatrowe w Polsce – aby w ten sposób zwiększyć swoją zdolność do sfinansowania imponujących inwestycji w sektorze offshore.

Duńczycy są obecni na brytyjskim rynku offshore – jak do tej pory największym na świecie rynku morskiej energetyki wiatrowej – od 2004 r. Dong zainwestował od tego czasu w Wielkiej Brytanii ponad 5 mld funtów, z czego 4 mld funtów wydano na budowę farm wiatrowych na morzu.

Do 2020 r. Duńczycy wyznaczyli sobie cel zmniejszenia kosztów inwestycji w morską energetykę wiatrową o 35-40%.

Prezentacja projektu Walney Extension:

gramwzielone.pl