Polenergia zrealizowała plan inwestycyjny na 2015 r.

Polenergia zrealizowała plan inwestycyjny na 2015 r.
Zbigniew Prokopowicz, prezes zarządu Polenergii. Foto. Polenergia

W 2015 roku Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna, uruchomiła według planu dodatkowe 99 MW zainstalowane w lądowych farmach wiatrowych, które zostaną objęte systemem zielonych certyfikatów przysługujących w okresie 15 lat od uruchomienia produkcji energii.

Polenergia podaje, że uzyskała ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie dla położonej w województwie warmińsko-mazurskim farmy wiatrowej Skurpie (etap 1 – 36,8 MW, etap 2 – 6,9 MW) i dla położonej w województwie kujawsko-pomorskim farmy wiatrowej Gawłowice (etap 2 6,9MW). Jeszcze w tym roku Polenergia planuje uzyskać dla wspomnianych farm wiatrowych decyzje Urzędu Regulacji Energetyki o udzieleniu koncesji na produkcję energii elektrycznej.

Na początku stycznia 2016 roku Polenergia planuje również zakończenie wszelkich prac rozruchowych na FW Mycielin (48 MW) w województwie lubuskim. Na tej farmie, która zlokalizowana jest w powiecie żagańskim w województwie lubuskim, Polenergia rozpoczęła już produkcję energii elektrycznej na wszystkich jednostkach wytwórczych.

REKLAMA
REKLAMA

Mijający rok zamykamy sukcesami, dostarczając na rynek 99 MW mocy w farmach wiatrowych. Warto również podkreślić, że dzięki unikalnym kompetencjom i doświadczonemu zespołowi deweloperskiemu udało nam się zrealizować wspomniane projekty w szybszym tempie niż początkowo zakładaliśmy w harmonogramach – komentuje Zbigniew Prokopowicz, prezes zarządu Polenergii.

Dzięki zrealizowanym w mijającym roku projektom Polenergia stała się czołowym operatorem farm wiatrowych w Polsce, dysponując portfelem 245 MW zainstalowanej mocy (wicelider rynku po PGE).

Portfel ten będzie beneficjentem systemu zielonych certyfikatów, korzystając od stycznia 2016 r. z poprawionego mechanizmu ograniczającego podaż certyfikatów z produkcji wodnej i współspalania. Spółka dysponuje również drugim co do wielkości w Polsce portfelem rozwijanych projektów wiatrowych na lądzie o łącznej mocy 730 MW – czytamy w komunikacie Polenergii. 

gramwzielone.pl