Rekordowo niskie ceny za energię z wiatru w aukcji w Maroku

Rekordowo niskie ceny za energię z wiatru w aukcji w Maroku
Fot. Danish Wind Industry Association, flickr cc

Władze Maroka przeprowadziły aukcję adresowaną do deweloperów zainteresowanych budową farm wiatrowych. Osiągnięte w niej ceny za energię z wiatru są tak niskie, że mogą poddawać w wątpliwość realizację zwycięskich projektów.

Podczas odbywającej się w weekend konferencji Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA) przedstawiciel marokańskiego rządu zaprezentował wyniki ostatniej aukcji dla deweloperów wiatrowych, którą zorganizowano w Maroku i w której do podziału udostępniono potencjał 850 MW.

Średnia, zaoferowana w aukcji cena za energię wśród nagrodzonych projektów wyniosła zaledwie 30 USD/MWh, czyli ok. 123,5 PLN/MWh. 

REKLAMA

Takie oferty cenowe potwierdzają ogromny potencjał wiatrowy Maroka i wiejącego tam znad Atlantyku wiatru, ale tak niskie ceny poddają w ogóle w wątpliwość realizację tych projektów. Tak niskie ceny nie były dotąd osiągalne w aukcjach organizowanych w innych krajach i są niższe niż podawane ostatnio koszty generacji energii z wiatru.

Marokańska aukcja przyciągnęła czołowych deweloperów z globalnej branży OZE. Wśród jej beneficjentów są hiszpańskie Acciona i Gamesa we współpracy z saudyjskim funduszem ACWA, francuskie Alstom, EDF we współpracy z katarskim QEWC, a także Engie (GDF) czy duński Vestas. Najniższą ofertę cenową (której wartości nie podano) miało złożyć konsorcjum, w skład którego wszedł włoski Enel, Siemens i lokalny fundusz Nareva Holdings.

Przedstawiciel rządu Maroka Abderrahim El Hafidi ocenił podczas konferencji IRENA, że o ile jeszcze kilka lat temu energia słoneczna i wiatrowa były dużo droższe niż energia z elektrowni węglowych, obecnie jest odwrotnie, a energia z elektrowni węglowych jest niemal 3 x droższa (red. w porównaniu do cen z ostatniej aukcji wiatrowej w Maroku).

REKLAMA

Według raportu Bloomberga z października 2015 r., w II połowie 2015 r., przeciętny koszt produkcji energii wiatrowej w ujęciu LCOE spadł w porównaniu z I połową br. z 85 USD/MWh do 83 USD/MWh. Tymczasem LCOE dla elektrowni węglowych wzrósł w II połowie br. z 66 USD/MWh do 75 USD/MWh w Ameryce Północnej i Południowej, a w Europie – z 82 USD/MWh do 105 MWh/USD. 

W koszcie wytwarzania energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity) brane są pod uwagę – z jednej strony koszty danej instalacji, do których zalicza się koszty inwestycyjne i operacyjne w przyjętym okresie funkcjonowania, a z drugiej – prognozowana produktywność danej instalacji.

Natomiast według analiz Komisji Europejskiej, które wykonano w 2014 r., koszt wytworzenia energii elektrycznej na lądowych farmach wiatrowych kształtował się wówczas na poziomie 80 EUR/MWh. Energetyka węglowa była nieznacznie tańsza (75 EUR/MWh), a koszt produkcji energii w elektrowniach jądrowych i gazowych wynosił odpowiednio 90 EUR/MWh i 100 EUR/MWh

Zorganizowana w Maroku aukcja wiatrowa to część ambitnego planu władz tego kraju, które chcą zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym Maroka do ponad 50 proc.

Jak podał w ubiegłym tygodniu Bloomberg, w 2015 r. inwestycje w energetyce odnawialnej w Maroku wyniosły 2 mld USD, podczas gdy jeszcze w roku 2014 ich wartość była niemal zerowa.

gramwzielone.pl