Allianz inwestuje w energetykę wiatrową

Allianz inwestuje w energetykę wiatrową
Fot. Allianz

Allianz z firmą OX2, działającą w sektorze energetyki wiatrowej, umowę zakupu sześciu turbin wiatrowych w Jouttikallio w Finlandii. Jest to pierwsza inwestycja w energetykę wiatrową firmy Allianz na fińskim rynku, ale nie pierwsza w Skandynawii.

Planowana farma wiatrowa będzie zlokalizowana w Jouttikallio, Lapua, ok. 80 km od Vaasa i składać się będzie z sześciu turbin Vestas V126-3.45 o szacowanej produktywności na poziomie 63 GWh rocznie, co odpowiada rocznej konsumpcji energii elektrycznej ok. 12 tys. gospodarstw domowych, przy założeniu jednostkowej konsumpcji 5 MWh rocznie.

Inwestycja została przygotowana przez fińską spółkę Innopower, która uzyskała wszystkie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych. Innopower i rozpoczął współpracę z firmą OX2, w ramach której OX2 odpowiada za dalszy rozwój, projekt techniczny, przetargi na dostawy, finansowanie i prace budowlane na potrzeby inwestycji.

REKLAMA
REKLAMA

Wejście na rynek fiński jest dla nas kolejnym ważnym kamieniem milowym w tym roku. Finlandia stanowi obiecujący rynek energetyki wiatrowej, zaś obecna inwestycja pomoże nam w rozbudowie i w dalszej dywersyfikacji naszego portfela OZE – komentuje David Jones, szef działu OZE w Allianz Capital Partners.

Umowa z Allianz oznacza, że OX2 może przystąpić do prac budowlanych, a jednocześnie zaangażowanie firmy Innopower w projekt dobiega końca. Ukończenie inwestycji i przekazanie jej Allianz planowane jest na koniec 2016 r. Niemniej jednak OX2 w dalszym ciągu będzie się zajmować komercyjnym i technicznym zarządzaniem zbudowanej farmy wiatrowej.

Grupa OX2 wcześniej zawarła z firmą Allianz umowę na dwie inwestycje o łącznej mocy 105 MW, które są zlokalizowane na terenie Szwecji.

gramwzielone.pl