Vestas dostarczy do Polski kolejne turbiny wiatrowe

Vestas dostarczy do Polski kolejne turbiny wiatrowe
Vestas press

Duński lider w produkcji elektrowni wiatrowych otrzymał pierwsze w tym roku zamówienie z naszego kraju. Vestas dostarczy turbiny na potrzeby rozbudowy farmy wiatrowej BanieKozielice.

Ostatnio rozpoczęto realizację drugiego etapu położonej w woj. zachodniopomorskim farmy wiatrowej Banie–Kozielice, w którym powstanie 28 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 56 MW.

Pierwsza część projektu obejmowała montaż 25 turbin o łącznej mocy 50 MW, a jej realizacja została zakończona w grudniu 2015 r. Finansowanie dla projektu Banie zapewniał w I etapie Alior, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz BOŚ Bank.

REKLAMA

Elektrownie wiatrowe w drugim etapie tej inwestycji (Kozielice II), podobnie jak w pierwszym, dostarczy duński Vestas, który otrzymał zamówienie na 18 turbin, model V100-2.0 MW, oraz 10 turbin, model V110-2.0MW. Zamówienie obejmuje także 15-letni serwis w ramach umowy tzw. Active Output Management (AOM 5000).

REKLAMA

Zakończenie drugiego etapu farmy wiatrowej Banie–Kozielice przewidziano na koniec drugiego kwartału br.

Inwestorem jest spółka Wiatromill – spółka zależna wywodzącego się z Izraela inwestora Energix Renewable Energies Ltd. Wcześniej Wiatromill informował, że całkowita moc farmy wiatrowej położonej w pobliżu miejscowości Banie i Kozielice wyniesie aż 260 MW, na co będzie się składać 96 elektrowni wiatrowych.

Vestas to największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych. To także lider rynku wiatrowego w Polsce. Duńczycy informują, że w ubiegłym roku dostarczyli do naszego kraju turbiny o rekordowej mocy 750 MW. 

gramwzielone.pl