REKLAMA
 
REKLAMA

Equinor wybrał projekt bazy serwisowej w Łebie. Stawia na polską firmę

Equinor wybrał projekt bazy serwisowej w Łebie. Stawia na polską firmę
fot. Equinor

Norweski koncern wybuduje w Łebie bazę operacyjno-serwisową do obsługi morskich farm wiatrowych. Na wykonawcę projektu wybrał gdańskie biuro architektoniczne B-CA.

Koncept architektoniczny wybrany w konkursie Equinoru zakłada postawienie budynku neutralnego dla klimatu. Ma on maksymalnie wykorzystywać potencjał OZE i surowców dostępnych lokalnie. Architektura budynków wpisze się w miejscowy krajobraz – inwestor zamierza wykorzystać dotychczasową konstrukcję zabudowy portowej.

Na terenie portowym powstanie centrum zdalnego sterowania i kontroli morskich farm wiatrowych, magazyn części zamiennych i nabrzeże do cumowania jednostek. Budowa bazy rozpocznie się na przełomie 2023 i 2024 roku. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na koniec roku 2025.

REKLAMA

Inwestycja w Łebie jest kluczowa dla funkcjonowania przyszłych elektrowni morskich, jakie Equinor realizuje w Polsce. Baza przez kilkadziesiąt lat będzie centrum obsługi i serwisowania farm wiatrowych na Bałtyku, które dostarczą odnawialną energię do milionów odbiorców w Polsce – mówi Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu spółki Equinor w Polsce.

Przedstawiciel firmy zaznacza, że inwestycja stworzy też szanse na rozwój miasta i regionu, także pod względem nowych miejsc pracy. Zatrudnienie w bazie serwisowej znajdzie około 100 specjalistów potrzebnych do technicznego utrzymania infrastruktury i urządzeń na morzu, a także wspierania ich obsługi z lądu.

Współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami

Norweski Equinor stawia na rozwijanie środowiska lokalnego w miejscach, w których prowadzi swoje inwestycje.

Przykładamy szczególną wagę do współpracy z partnerami lokalnymi, którzy nie tylko znają miejscowe uwarunkowania, ale także podzielają nasze podejście do tworzenia projektów wysokiej jakości, przyjaznych dla środowiska i opartych o najlepsze technologie. Koncepcja przedstawiona przez biuro B-CA świetnie odpowiada naszym potrzebom – wyjaśnia Michał Kołodziejczyk.

Także Małgorzata Bedra, współwlaścicielka biura architektonicznego B-CA i współautorka zwycięskiej koncepcji, mówi, że pracownia od lat realizuje projekty w północnej Polsce, dzięki czemu nawiązała współpracę z wieloma lokalnymi wykonawcami i projektantami.

W efekcie firmy z Pomorza będą mogły uczestniczyć w budowaniu łańcucha wartości wokół nowej gałęzi gospodarki w Polsce, jaką jest morska energetyka wiatrowa – dodaje Bedra.

REKLAMA

Baza serwisowa w Łebie

Pracownia B-CA zaprojektuje bazę operacyjno-serwisową do obsługi morskich farm wiatrowych jako obiekt efektywny energetycznie. Budynki zasilane będą energią OZE (m.in. pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych), a także wyposażone w systemy rekuperacji oraz zbierania i wykorzystania wody deszczowej.

Baza powstaje na 1,5-hektarowej działce. Jak podaje inwestor, będzie ją można sukcesywnie rozbudowywać. Dzięki 140-metrowej linii brzegowej portu będzie ona w stanie przyjąć jednocześnie do czterech statków obsługi farm wiatrowych.

– Wraz z inwestorem planujemy maksymalnie wykorzystać istniejącą zabudowę portową na działce przeznaczonej pod bazę. Pozostawienie elementów budynku o konstrukcji prefabrykowanej pozwoli na zminimalizowanie odpadów rozbiórkowych i zmniejszenie zużycia nowych materiałów, a dodatkowo na lepsze wpisanie nowej bazy w lokalny krajobraz – wyjaśnia współwlaścicielka biura B-CA.

Projekt zakłada wykorzystanie przy budowie regionalnie występującego drewna – sosnowego lub świerkowego – i współpracę z lokalnymi dostawcami oraz wykonawcami konstrukcji drewnianych. Materiały wykorzystywane w projekcie mają w jak największym stopniu spełniać warunki pozwalające na ich ponowne użycie w przyszłości.

Wspólne projekty Equinoru i Polenergii

Łeba została wybrana przez Equinor jako lokalizacja przyszłego portu w maju 2021 roku. Baza operacyjno-serwisowa w Łebie będzie centrum logistycznym dla projektów realizowanych przez Equinor wspólnie z Polenergią. Są to morskie farmy wiatrowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, których łączna moc wyniesie do 1440 MW. Odpowiada to zapotrzebowaniu na energię nawet 2 mln polskich gospodarstw domowych.

MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III mają się składać z posadowionych na monopalach około 100 elektrowni wiatrowych. W 2021 roku inwestorzy uzyskali decyzję Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie sprzedaży energii. Urząd przyznał wsparcie w postaci kontraktów różnicowych na 25 lat.

Baza serwisowa w Łebie w przyszłości może też posłużyć do obsługi kolejnych projektów zlokalizowanych w polskiej części Bałtyku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA