REKLAMA
 
REKLAMA

Recyklingowane łopaty turbin trafią na potężną morską farmę wiatrową

Recyklingowane łopaty turbin trafią na potężną morską farmę wiatrową
fot. YouYube/Siemens Gamesa

Siemens Gamesa, producent turbin wiatrowych, poinformował o kolejnym zamówieniu RWE na autorskie łopaty RecyclableBlades. Teraz te w pełni recyklingowalne komponenty morskich elektrowni wiatrowych RWE chce wykorzystać w ogromnej inwestycji na morzu brytyjskim.

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) jest producentem pierwszych – jak zapewnia firma – łopat do morskich elektrowni wiatrowych, które w pełni nadają się do recyklingu: RecyclableBlades.

Teraz kolejną dostawę łopat SGRE zamówił niemiecki koncern RWE. Tym razem zostaną w nie wyposażone 44 morskie turbiny wiatrowe SG 14-222 DD na farmie wiatrowej Sofia. Według umowy Siemens Gamesa 50 proc. zamówionych łopat turbin wyprodukuje w Wielkiej Brytanii, w swojej fabryce w Hull.

REKLAMA

Cała morska farma wiatrowa Sofia składać się będzie ze 100 turbin, a jej moc zainstalowana osiągnie 1,4 GW. Będzie to jedna z największych tego typu instalacji na świecie. Powstaje w odległości ponad 100 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii.

W projekcie Sofia Siemens Gamesa wdroży łopaty RecyclableBlade o długości 108 metrów, co będzie pierwszym komercyjnym zastosowaniem tego wariantu.

Wypróbowana technologia

W ubiegłym roku RWE wypróbowało recyklingowane łopaty turbin SGRE w swoim projekcie Kaskasi w Niemczech, jednak tam wykorzystany został wariant 81-metrowy. Łopaty trafiły na wybrane turbiny SG 8.0-167 DD.

REKLAMA

Farma wiatrowa Kaskasi zlokalizowana będzie na niemieckim Morzu Północnym, 35 km na północ od wyspy Helgoland. Moc zainstalowana farmy osiągnąć ma 342 MW.

Kiedy rozpoczęliśmy współpracę z RWE przy projekcie Kaskasi, wiedzieliśmy, że podjęliśmy pierwsze poważne kroki w kierunku wprowadzenia decydującej zmiany w sektorze wiatrowym. Możliwość wyprodukowania i zainstalowania 132 RecyclableBlades dla projektu Sofia jest ogromnym osiągnięciem – skomentował Marc Becker, dyrektor generalny działu offshore w Siemens Gamesa.

Siemens Gamesa zapewnia, że wykorzystanie technologii RecyclableBlade pozwala na pełne odzyskanie składników ze zużytych łopat (żywicy, włókna szklanego, drewna itd.) po zakończeniu ich eksploatacji.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA