ZE PAK uruchomił wirtualną elektrownię wiatrową

ZE PAK uruchomił wirtualną elektrownię wiatrową
Siemens Gamesa

Firma Power Guru dostarczyła dla Grupy ZE PAK rozwiązanie określane jako wirtualna elektrownia wiatrowa. Narzędzie pozwoli prognozować produkcję energii na jednej z farm wiatrowych grupy energetycznej kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.  

Celem przedsięwzięcia jest odwzorowanie generacji farmy wiatrowej z uwzględnieniem symulacji warunków rzeczywistych dla każdej godziny oraz wskazanie łącznego wolumenu produkcji energii elektrycznej w punkcie rozliczeniowym (PPE).

Wirtualna elektrownia wiatrowa ma być odwzorowaniem rzeczywistej farmy wiatrowej Kazimierz Biskupi o mocy 17,5 MW. Inwestycja powstanie w województwie wielkopolskim. Opracowując model dla ZE PAK, Power Guru uwzględnił konkretne parametry i współrzędne dla każdej z planowanych turbin.

REKLAMA

Wiatrowa inwestycja ZE PAK jest już na etapie budowy, która ma się zakończyć w trzecim kwartale 2023 roku. Energię wytwarzaną na farmie Kazimierz Biskupi ma kupować na podstawie umowy PPA spółka Polkomtel.

Model wirtualnej elektrowni wiatrowej

Kontrakt, który zrealizował Power Guru, polegał na opracowaniu cyfrowych modeli i charakterystyki 7 elektrowni wiatrowych o jednostkowej mocy 2,5 MW i średnicy łopat wirnika liczącej 114 metrów (model Siemens Gamesa SG 2.5-114), które zostaną zainstalowane w ramach inwestycji.

Tworząc model wirtualnej elektrowni wiatrowej, Power Guru uwzględnił w szczególności następujące dane:

REKLAMA

  • typ turbiny wiatrowej
  • krzywa mocy (w tym przypadku gwarantowana przez producenta)
  • wysokość wieży
  • lokalizacja (współrzędne każdej z turbin)
  • szorstkość terenu
  • straty na kablu SN
  • gęstość powietrza
  • prędkość wiatru
  • kierunek wiatru
  • temperatura (możliwość wystąpienia oblodzenia łopat).

Kolejnym krokiem będzie prognozowanie produkcji energii elektrycznej na podstawie danych meteorologicznych i charakterystyki turbin. Powstawać będą godzinowe prognozy produkcji energii elektrycznej, podawane w kWh i aktualizowane dobowo.

Prognozowanie produkcji energii

Power Guru specjalizuje się w prognozowaniu produkcji energii ze źródeł OZE. Aktualnie obsługuje źródła wiatrowe, fotowoltaiczne, biogazowe oraz małe elektrownie wiatrowe o łącznej mocy ponad 2GW.

Firma zapewnia, że tworzone przez nią dobowe prognozy produkcji energii charakteryzują się skutecznością na poziomie średnio 85–95 proc. względem wartości rzeczywistych. W systemie prognozowania stosowane są algorytmy uczenia maszynowego wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI).

Prognozowanie produkcji z wirtualnej elektrowni wiatrowej jest projektem pionierskim zarówno z perspektywy ZE PAK, jak i Power Guru. Z firmą ZE PAK współpracujemy od ponad roku w ramach innego projektu. Prognozujemy produkcję elektrowni fotowoltaicznej Brudzew o mocy 70 MW zgodnie z wymaganiami SOGL – informuje w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Daniel Perkowski, prezes zarządu Power Guru Sp. z.o.o.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.