REKLAMA
 
REKLAMA

Farma wiatrowa na Podlasiu działa z pełną mocą

Farma wiatrowa na Podlasiu działa z pełną mocą
fot. OX2

Oficjalnie ruszyła druga w Polsce farma wiatrowa szwedzkiego koncernu OX2. Wielkość generacji energii pokrywać ma zapotrzebowanie 40 tys. gospodarstw domowych. 

Na farmie wiatrowej (FW) w Grajewie na Podlasiu pracuje 12 turbin wiatrowych o łącznej mocy 40 MW. Szacowana roczna produkcja energii wyniesie około 130,6 GWh.

Jest to druga wiatrowa inwestycja w Polsce szwedzkiego dewelopera. W styczniu br. firma informowała o uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Teraz (25 maja br.) nastąpiło oficjalne otwarcie farmy wiatrowej Grajewo.

REKLAMA

W Polsce jesteśmy obecni od 2019 roku. Nasz portfel projektów wiatrowych liczy blisko 1000 MW mocy, z czego ponad 300 MW stanowią projekty zrealizowane, w trakcie budowy oraz przewidziane do budowy jeszcze w bieżącym roku. Farma wiatrowa Grajewo to ważny, kolejny krok OX2 w kierunku wsparcia transformacji energetycznej w Polsce oraz ograniczenia emisji CO2 – powiedziała Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 w Polsce.

Wsparcie społeczności lokalnej

Przedstawicielka OX2 zaznacza, że spółka, rozwijając swoje inwestycje, angażuje się też we wsparcie lokalnej społeczności i rozwój infrastruktury. W Grajewie wybudowała 4,5 km dróg dojazdowych do turbin wiatrowych, wyremontowała 3,8 km istniejących dróg gminnych i wykonała wzmocnienie drogi powiatowej do miejscowości Boczki-Świdrowo (łączna długość odcinków prawie 1,4 km).

Ponadto w związku z przyłączeniem FW Grajewo do operatora sieci PGE Dystrybucja Oddział Białystok zmodernizowana została stacja GPZ Grajewo-Popowo – powstała nowa stacja GPZ 110/15 kV GIS Grajewo 2.

REKLAMA

W OX2 dbamy o zrównoważoną przyszłość oraz jesteśmy zaufanym partnerem i dobrym sąsiadem. Dlatego tak istotne było dla nas wsparcie lokalnej społeczności poprzez budowę i remont dróg oraz działania na rzecz kultury i edukacji. Sfinansowaliśmy modernizację sali komputerowej w Zespole Szkół Nr 2 w Grajewie oraz uczestniczyliśmy w wielu lokalnych imprezach kulturalnych i innych ważnych wydarzeniach w gminie. Wszelkie działania realizowaliśmy w ścisłej współpracy z mieszkańcami oraz władzami gminy i powiatu – mówi Patryk Jarzębski, construction project manager w OX2.

Lądowe inwestycje wiatrowe OX2 w Polsce

Pierwszą działającą farmą wiatrową OX2 w naszym kraju jest farma wiatrowa Żary w województwie lubuskim. Została oddana do użytku w styczniu 2022 roku. Wtedy też szwedzki koncern przekazał ją do eksploatacji funduszowi MEAG Munich Ergo Asset Management GmbH (MEAG). Farma wiatrowa Żary składa się z 7 turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 3 MW – jej łączna moc wynosi 21 MW.

W informacjach na swojej stronie OX2 wskazuje następujące farmy wiatrowe jako swoje projekty w budowie: Huszlew, Kraśnik, Sulmierzyce, Wysoka. Trzy z nich zostały one sprzedane przez koncern jeszcze w 2021 roku.

W pierwszym kwartale 2021 roku fundusz DIF Capital Partners odkupił projekt FW Sulmierzyce (łącznie z farmą w Grajewie). W połowie 2021 roku FW Huszlew została sprzedana przez OX2 funduszowi zarządzanemu przez Octopus Renewables. Jesienią tego samego roku szwedzki koncern zbył FW Kraśnik na rzecz brytyjskiego funduszu Equitix. Natomiast w połowie 2022 roku FW Wysoka została sprzedana grupie Ingka – właścicielowi sieci sklepów Ikea.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA