Octopus Renewables wchodzi na polski rynek wiatrowy

Octopus Renewables wchodzi na polski rynek wiatrowy
OX2

Wywodzący się ze Szwecji deweloper OX2 sprzedał zlokalizowany w województwie mazowieckim projekt farmy wiatrowej o docelowej mocy 45 MW. Nabywcą jest brytyjski Octopus Renewables jeden z liderów europejskiego rynku OZE pod względem posiadanych aktywów.

Przedmiotem transakcji między OX2 i Octopus Renewables jest projekt farmy wiatrowej Huszlew, na którą ma się składać 15 turbin o jednostkowej mocy 3 MW i średnicy łopat wirnika 117 metrów – model Nordex N117/3000. Turbiny zostaną zainstalowane na wieżach o wysokości 120 metrów.

Wykonawcą robót budowlanych w projekcie Huszlew będzie należąca do Erbudu spółka Onde, z kolei za przygotowanie infrastruktury energetycznej ma odpowiadać spółka P&Q. Wiadomo, że wartość zamówienia pozyskanego przez Onde wynosi 36,27 mln zł netto, a termin realizacji określono na październik 2023 r.

REKLAMA

Farma wiatrowa Huszlew ma być gotowa w 2023 roku. Po uruchomieniu produkcji energii OX2 będzie odpowiadać za techniczne i komercyjne zarządzanie tym projektem.

Roczna produktywność farmy wiatrowej Huszlew jest szacowana na 130 GWh energii elektrycznej, co – jak wylicza OX2 – odpowiada zapotrzebowaniu generowanemu przez około 30 tys. gospodarstw domowych.

Dla Octopus Renewables jest to pierwsza inwestycja na polskim rynku energetyki odnawialnej. Brytyjska firma należy do potentatów na europejskim rynku OZE pod względem posiadanych aktywów. W portfelu Octopus są farmy wiatrowe i fotowoltaiczne o łącznej mocy około 2,8 GW.

REKLAMA

W ubiegłym roku OX2 informował o sprzedaży innego projektu farmy wiatrowej, realizowanego w Żarach w województwie lubuskim, dla którego OX2 zabezpieczył 15-letni okres wsparcia w postaci prawa do rozliczania tzw. ujemnego salda w wyniku aukcji z 2018 roku. Ta farma wiatrowa będzie się składać z 7 elektrowni wiatrowych Nordex o jednostkowej mocy 3 MW.

Po uruchomieniu właścicielem farmy wiatrowej w woj. lubuskim stanie się niemiecki fundusz MEAG zarządzający aktywami firm ubezpieczeniowych Munich RE i ERGO.

Zgodnie z harmonogramem farma wiatrowa miała zostać oddana do użytku i przekazana MEAG na początku tego roku. Ma produkować rocznie około 67 GWh energii elektrycznej.

OX2 prowadzi w naszym kraju jeszcze kilka inwestycji. Pod koniec ubiegłego roku deweloper zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym dla kolejnych projektów wiatrowych.

Spółka podała, że w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2020 r. uzyskała prawo do rozliczenia ujemnego salda dla trzech projektów wiatrowych o łącznej mocy 92,6 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.