Polska firma szykuje największą morską farmę wiatrową na świecie

Polska firma szykuje największą morską farmę wiatrową na świecie
Sebastian Jabłoński

Działająca na rynku odnawialnych źródeł energii firma Respect Energy przygotowuje projekt morskiej farmy wiatrowej Elanora Offshore. Ma to być największa inwestycja w morskiej energetyce wiatrowej na świecie.

Konsorcjum pod przewodnictwem grupy kapitałowej Respect Energy Holding planuje budowę największej morskiej farmy wiatrowej na świecie. Inwestycja ma powstać u wybrzeży stanu Wiktoria, w ramach pierwszego obszaru przeznaczonego pod offshore Australii.

Moc przyłączeniowa farmy wiatrowej o nazwie Elanora Offshore ma wynieść 5 GW(AC), a zainstalowana moc elektrowni wiatrowych ma sięgać w sumie 6 GW(DC). Obecnie moc największej budowanej na świecie morskiej farmy wiatrowej to 3,6 GW (to projekt Dogger Bank, który ma zostać zrealizowany do 2026 roku w brytyjskiej części Morza Północnego).

REKLAMA

Inwestycją Elanora Offshore kieruje Maya Malik, CEO Elanora Offshore oraz założycielka firmy KIMAenergy. Jej zespół miał uczestniczyć w projektach morskiej energetyki wiatrowej o mocy ponad 15 GW.

Członkowie konsorcjum

Wśród członków utworzonego konsorcjum oprócz Respect Energy znajduje się firma EnergyAustralia, główny australijski sprzedawca i wytwórca energii. Spółka ma 1,6 mln klientów na terenie wschodniej Australii. Obsługuje elektrownie o mocy ponad 5 GW, w tym elektrownię węglową Yallourn w Latrobe Valley, która ma zostać zamknięta w 2028 roku.

– Postrzegamy morską energetykę wiatrową jako źródło czystej energii, które może zastąpić część mocy utraconej w wyniku wycofania się z energetyki węglowej, zapewniając jednocześnie źródło nowego zatrudnienia dla naszych pracowników w elektrowni Yallourn – komentuje Dan Nugent, Head of Portfolio Development w EnergyAustralia.

Ponadto w projekt morskiej farmy wiatrowej Elanora Offshore zaangażowana jest grupa Boskalis – jeden z wiodących globalnych wykonawców morskich elektrowni wiatrowych z flotą ponad 650 specjalistycznych statków.

Boskalis ma 20-letnie doświadczenie w pracy nad projektami infrastruktury morskiej w Australii. Dzięki doświadczeniu firmy projekt Elanora Offshore ma zyskać dostęp do wyspecjalizowanych zasobów w obszarze morskich farm wiatrowych i statków, co zmniejszy ryzyko związane z łańcuchem dostaw.

REKLAMA

– Od samego początku jesteśmy aktywni w branży morskiej energetyki wiatrowej w Europie, Azji Wschodniej i Stanach Zjednoczonych. Z niecierpliwością czekamy na wkład w transformację energetyczną Australii dzięki projektowi Elanora Offshore – komentuje Marcel van Bergen, dyrektor w firmie Boskalis.

Członkiem konsorcjum jest ponadto firma Polpo Investments – deweloper z australijskiego rynku OZE.

Kiedy powstanie morska farma wiatrowa Elanora Offshore?

Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy Holding, liczy, że po uruchomieniu farmy wiatrowej Elanora Offshore będzie ona w stanie produkować nawet 20 TWh energii elektrycznej rocznie. To wystarczająco dużo, aby zaspokoić 40 proc. zapotrzebowania na energię stanu Wiktoria, który ma około 6,7 mln mieszkańców.

– Projekt budowy największej farmy offshore na świecie – współtworzony przez Respect Energy Holding – skupił wokół siebie najlepszych światowych ekspertów, którzy łączą siły, tworząc konsorcjum złożone z firm z branży energetycznej. Zespół Elanora Offshore jest doskonale przygotowany do pomyślnego zrealizowania każdego etapu tego projektu – zapewnia Sebastian Jabłoński.

Respect Energy liczy, że po otrzymaniu koncesji (Feasibility Licence) i innych niezbędnych zgód pierwsza faza projektu osiągnie planowaną operacyjność w 2032 roku. Druga faza ma zostać ukończona do końca 2034 roku, zgodnie z celami rządu stanu Wiktoria.

Według autorów projektu jego wdrożenie ma stworzyć ponad 3 tys. bezpośrednich miejsc pracy podczas budowy i 320 bezpośrednich miejsc pracy podczas eksploatacji.

Zapytaliśmy Respect Energy o udziały i zadania, które będzie realizować w ramach konsorcjum tworzącego projekt Elanora Offshore. W przypadku uzyskania odpowiedzi zaktualizujemy artykuł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.