REKLAMA
 
REKLAMA

Orlen powiększa portfel inwestycji wiatrowych o 140 MW

Orlen powiększa portfel inwestycji wiatrowych o 140 MW
fot. Gramwzielone.pl

Grupa Orlen kupiła trzy lądowe farmy wiatrowe. Dzięki zakończonej transakcji osiągnęła łącznie 0,5 GW mocy zainstalowanej w onshore.

Orlen podpisał ostateczną umowę zakupu farmy wiatrowych (FW) Ujazd, Dobrzyca i Dominowo od EDP Renewables Polska. Łączna moc instalacji wynosi ponad 140 MW. Koncern paliowy informuje, że są to jedne z najbardziej efektywnych jednostek onshore w Polsce, wyposażone w najnowocześniejsze turbiny wiatrowe w kraju.

Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlenu, stwierdził, że lądowe farmy wiatrowe odgrywają kluczową rolę w działaniach spółki. – Ta inwestycja pozwoliła nam osiągnąć 500 MW mocy zainstalowanych w lądowych farmach wiatrowych – podkreślił Obajtek.

REKLAMA

Bezpośrednim właścicielem obiektów jest spółka Orlen Wind 3.

Możliwa rozbudowa w ramach cable poolingu

Farmy wiatrowe, które Orlen kupił od EDP Renewables, zlokalizowane są w Wielkopolsce. Instalacja w pobliżu Dobrzycy ma 49,9 MW mocy zainstalowanej, FW Ujazd – 30 MW, a FW Dominowo – 62,4 MW. W Dominowie wykorzystywane są m.in. turbiny Vestas V136, które mają maksymalną wysokość 166 m i długość łopat 76,2 m. Łączna moc wszystkich przejętych od EDP farm wiatrowych wynosi 142 MW.

Orlen podaje, że przejęte instalacje mogą zostać rozbudowane o farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy do około 160 MW z wykorzystaniem już istniejącego przyłącza w ramach cable poolingu.

Wielkopolskie zagłębie onshore

Obiekty w Ujeździe, Dobrzycy i Dominowie są kolejnymi inwestycjami Orlenu w farmy wiatrowe w Wielkopolsce. Na tym terenie działa już FW Przykona o mocy około 33 MW, należąca do spółki Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen.

REKLAMA

Niedawno koncern informował też o podpisaniu warunkowej umowy zakupu dwóch farm od brytyjskiej firmy Octopus Renewables Infrastructure Trust PLC. Łączna ich moc wynieść ma 60 MW. W Wielkopolsce, niedaleko Nowego Tomyśla, pracuje jedna z nich – FW Kuślin. Druga natomiast – FW Krzęcin – to inwestycja zlokalizowana w Zachodniopomorskiem, w pobliżu Choszczna. Transakcja ma być zakończona jeszcze w tym roku.

Także w tym roku, w lipcu, Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej Sompolno w Wielkopolsce. Moc instalacji wynosi 26 MW, a gotowość operacyjną osiągnie ona w połowie 2024 r.

Gigawaty mocy w planach

Orlen podaje, że w 2022 r. lądowe farmy wiatrowe działające w ramach grupy wyprodukowały prawie 747 GWh energii elektrycznej. Generacja wiatrowa Orlenu za 2023 r. powinna być już znacznie wyższa. Po sfinalizowaniu transakcji z EDP Renewables koncern ma w swoim portfelu już 13 lądowych farm wiatrowych.

Do końca dekady Orlen chce osiągnąć 9 GW mocy zainstalowanej w OZE. Będą to nie tylko lądowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, ale też aktywa morskie. W zeszłym tygodniu grupa podjęła ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy farmy wiatrowej Baltic Power. Ma to być pierwsza polska farma wiatrowa na morzu. Jej moc zainstalowana wyniesie 1,2 GW, a oddanie do użytku planowane jest na rok 2026. Orlen buduje Baltic Power wspólnie z kanadyjską spółką Northland Power.

W tym roku Orlen pozyskał też koncesje na budowę kolejnych pięciu morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5,2 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA