REKLAMA
 
REKLAMA

Orlen rusza z wyczekiwaną inwestycją

Orlen rusza z wyczekiwaną inwestycją
Fot. Pixabay - Matthew Slowe

Orlen startuje z budową pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Koncern ma już komplet pozwoleń na budowę i zabezpieczył wszystkie komponenty farmy oraz finansowanie projektu.

Farmy wiatrowa Baltic Power, która w 2026 r. włączy do polskiego systemu moc niemal 1,2 GW, powstaje we współpracy z kanadyjskim Northland Power. Baltic Power wyprodukuje czystą energię równą zapotrzebowaniu 1,5 mln gospodarstw domowych.

W ramach przygotowania do realizacji projektu wykonano m.in. pomiary wietrzności, badania środowiskowe i badania geotechniczne. W trwającym pięć i pół roku okresie przygotowań projektu zespół Baltic Power pozyskał siedem pozwoleń na budowę. Wymagało to uzyskania ponad 150 zgód administracyjnych od 40 instytucji. Dokumentacja budowlana farmy wiatrowej liczy ponad 10 tys. stron. Liczba wszystkich dokumentów, jakie w tym czasie przygotował zespół Baltic Power, to niemal 320 000 opracowań.

REKLAMA

4000 GWh energii elektrycznej

Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlen, podkreśla, że morska farma wiatrowa Baltic Power to jeden z zaledwie dwóch projektów w Europie, który w ciągu ostatnich trzech lat dotarł do fazy realizacji. Farma wiatrowa będzie wytwarzać 4 TWh energii elektrycznej, czyli około 2-3 proc. obecnej produkcji energii elektrycznej w Polsce. Pozwoli to uniknąć emisji około 2,8 mln ton CO2 rocznie.

Instalacja fundamentów elektrowni wiatrowych rozpocznie się w 2024 r., a w 2025 r. na farmie stanie 76 turbin wiatrowych Vestas o wysokości ponad 250 metrów i mocy jednostkowej 15 MW. Trwa budowa lądowej stacji elektroenergetycznej, która umożliwi odbiór energii z morza.

REKLAMA

Całkowity budżet projektu szacowany jest na około 4,73 mld euro i obejmuje wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem w kwocie około 4,05 mld euro oraz koszty finansowania i rezerwę dodatkową. Inwestycja będzie finansowana w formule Project Finance. W zeszłym miesiącu udziałowcy Baltic Power podpisali umowy kredytowe na łączną kwotę około 4,4 mld euro z 25 polskimi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Jest to największe finansowanie pozyskane na realizację pojedynczej inwestycji w historii Polski, a zarazem jedna z największych transakcji tego typu w obszarze offshore w Europie.

Inwestycje w offshore

W ramach przygotowania infrastruktury dla branży offshore Grupa Orlen rozpoczyna także budowę pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Realizowana przez spółkę Orlen Neptun inwestycja powstanie w Świnoujściu. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power. Z uwagi na korzystne położenie, w przyszłości port w Świnoujściu będzie mógł obsługiwać nie tylko inwestycje polskie, ale także te prowadzone na wodach niemieckich, szwedzkich czy duńskich.

Grupa Orlen w ostatnim czasie pozyskała koncesje na budowę kolejnych pięciu morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5,2 GW. Cztery z pięciu koncesji przyznanych Grupie Orlen znajdują się na Ławicy Odrzańskiej, na wysokości Kołobrzegu. Piąta lokalizacja położona jest na Ławicy Słupskiej i graniczy z obszarem, na którym powstaje farma Baltic Power.

Morska energetyka wiatrowa stanowi jeden z głównych kierunków rozwoju energetyki w Grupie Orlen. Zgodnie ze strategią, do 2030 r.  Grupa Orlen osiągnie 9 GW mocy zainstalowanych w OZE. Realizacja wszystkich projektów morskich farm wiatrowych, jakie znajdują się obecnie w portfelu Grupy, zapewni koncernowi około 6,4 GW mocy i ma przyczynić się do osiągnięcia celu neutralności emisyjnej firmy do 2050 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Za czasowe Tuska to jak się nie mylę to było oddane 2 lub 3 takie farmy fiatrowe Putin 1 i Putin 2 Jak się mylę to proszę mie poprawić

Za poprzednich popisiorow powstalo ok 7GW farm, co prawda na ladzie no ale w tamtych latach offshore byl w powijakach, potem przyszly inne popisiory i zablokowaly, gornictwo uratowane a i putler sie ucieszyl duzo wungla sprzedal

Tomasz ofshore 12-10-2023 12:52

Przez 8 lat rządzenia PIS wybudowali 0 (słownie zero) MW siłowni wiatrowych w offshore. Także Tuska bym tu nie przywoływał bo idą łeb w łeb w tej dziedzinie.

J23 a dla przyjaciol Janek 14-10-2023 08:54

Pozdrawiam was tepe trolle pelowskie i lewackie. Chtzt ruj moze oddawal do uzytku 2 albo nawr 3 takie farmy.ale raczej na szwabskim wybrzezu. Bi ta pala robila i robi alles fur deutschland. I tyle w temacie.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA