Polsat pozyskał ogromne finansowanie na farmę wiatrową

Polsat pozyskał ogromne finansowanie na farmę wiatrową
fot. Vestas

Konsorcjum czterech banków udzieli kredytów na inwestycję Grupy Polsat Plus. Farma wiatrowa powstaje w województwie pomorskim.

PKO Bank Polski, Bank Gospodarstwa Krajowego, mBank i Santander Bank Polska podpisały umowę ze spółką Great Wind. To należąca do PAK-PCE z Grupy Polsat Plus firma realizująca projekt farmy wiatrowej w gminie Człuchów.

Podpisana umowa przewiduje udzielenie Great Wind kredytu inwestycyjnego, kredytu obrotowego na pokrycie VAT oraz kredytu DSRF (finansującego rezerwę obsługi długu). Łączna ich wartość wynosi 800 mln zł.

REKLAMA

Projekt wiatrowy w Człuchowie

Spółka z Grupy Polsat Plus zamierza doprowadzić farmę wiatrową w Człuchowie do fazy operacyjnej w pierwszej połowie 2024 r. Będzie to instalacja o łącznej mocy 72,6 MW, złożona z 33 turbin wiatrowych. Na dostawcę turbin wybrany został duński Vestas. Dostarczy on maszyny V110-2,2 MW, będzie też świadczył usługę serwisową.

W czerwcu ubiegłego roku PAK-PCE przejął 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Great Wind. W ten sposób spółka z Grupy Polsat stała się właścicielem projektu farmy wiatrowej w Człuchowie. Miał on już wówczas komplet pozwoleń administracyjnoprawnych, które pozwalały na rozpoczęcie prac przy turbinach wiatrowych. Spółka informowała, że zabezpieczona moc przyłączeniowa potencjalnie pozwoli na uruchomienie w tej lokalizacji dodatkowo farmy fotowoltaicznej o mocy ponad 50 MWp.

REKLAMA

Kredyty na OZE

Przedstawiciel PKO BP, należącego do konsorcjum banków finansujących inwestycję w Człuchowie, zaznacza, że wpisuje się to w realizację strategii banku na lata 2023-2025.

Ta inwestycja to kolejny krok na drodze do zwiększenia udziału zielonej energii w krajowym miksie energetycznym. W ramach grupy PKO Banku Polskiego w ciągu ostatniego roku (od września 2022 do września 2023) udzieliliśmy zielonego finansowania na kwotę 3,3 mld zł, co oznacza wartościowo wzrost o 44 proc. w ujęciu rok do roku. Jestem przekonany, że wciąż mamy duży potencjał, aby zwiększać ten wolumen – powiedział Andrzej Kopyrski, wiceprezes PKO BP.

Wśród projektów OZE finansowanych przez bank przeważają inwestycje wiatrowe i fotowoltaiczne. Znalazł się on m.in. wśród partnerów finansujących morską farmę wiatrową Baltic Power.

Do instytucji wspierających finansowo rozwój OZE w Polsce należy też mBank. W ubiegłym roku m.in. udzielił on kredytu na realizację wielkopowierzchniowych projektów fotowoltaicznych w formule EPC spółce Nomad Electric.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.