REKLAMA
 
REKLAMA

RWE kupi udziały w projektach offshore za ponad 1 mld euro

RWE kupi udziały w projektach offshore za ponad 1 mld euro
fot. Yaopey Yong/Unsplash

Ogromna morska farma wiatrowa, której realizacja została wstrzymana w tym roku, zyska nowego właściciela. Niemiecki koncern RWE porozumiał się w tej sprawie z dotychczasowym deweloperem projektu. 

Szwedzkie przedsiębiorstwo energetyczne Vattenfall podpisało umowę z RWE dotyczącą sprzedaży praw do realizacji farm wiatrowych w morskiej strefie Norfolk. Obejmuje ona trzy projekty farm wiatrowych – między innymi projekt Norfolk Boreas o planowanej mocy 1,4 GW. W połowie tego roku Vattenfall podjął decyzję o wstrzymaniu prac nad tym projektem w związku z pogorszeniem się warunków rynkowych i wzrostu kosztów od momentu podpisania 15-letniego kontraktu różnicowego (CfD) rok temu.

Uzgodniona cena zakupu udziałów w projektach farm wiatrowych mających powstać w strefie Norfolk wynosi 963 mln funtów (ponad 1,1 mld euro).

REKLAMA

Ponad 4 GW mocy w wietrze

Strefa Norfolk znajduje się w brytyjskiej części Morza Północnego. Obok planowanej morskiej farmy wiatrowej Norfolk Boreas Vattenfall rozwija tam również inwestycje Vanguard East i Vanguard West, każda o mocy 1,4 GW. Po uruchomieniu wszystkich trzech farm wiatrowych zatwierdzonych w strefie Norfolk będzie to jedna z największych morskich stref wiatrowych na świecie, o łącznej mocy 4,2 GW. Vattenfall wylicza, że będzie ona produkować energię w ilości odpowiadającej zużyciu około 4 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

 

mapa pokazująca strefę morską Norfolk w Wielkiej Brytanii
źródło: RWE

Według założeń wszystkie trzy projekty Norfolk zostaną uruchomione w tej dekadzie.

REKLAMA

Transakcja zbycia strefy oczekuje na zatwierdzenie przez organy regulacyjne i ma zostać zamknięta w pierwszym kwartale 2024 r. Do tego czasu Vattenfall będzie nadal rozwijać projekty Vanguard East i Vanguard West. Przejściowa umowa serwisowa między stronami ma zapewnić także kontynuację prac przez szwedzki koncern na pewien okres po sfinalizowaniu transakcji.

Wraz z nabyciem portfela Norfolk Offshore Wind Zone przejmujemy od Vattenfalla trzy zaawansowane projekty morskiej energetyki wiatrowej. Bardzo się cieszę, że będziemy współpracować z Vattenfallem w celu zachowania ciągłości zespołu, aby zapewnić pomyślne przekazanie i dalszy rozwój projektów. Z niecierpliwością czekam również na kontynuację współpracy z firmami z łańcucha dostaw. Będziemy je realizować w ramach naszego programu inwestycyjnego i rozwojowego Growing Green – powiedział Sven Utermöhlen, CEO RWE Offshore Wind.

Wielka Brytania zagłębiem offshore

Poza inwestycjami wiatrowymi w morskiej strefie Norfolk u wybrzeży Wielkiej Brytanii rozwijane są także inne wielkoskalowe projekty offshore. Duński koncern Orsted prowadzi przy wschodnim wybrzeżu, około 150 km od Yorkshire, inwestycję Hornsea. Zbudował tam już dwie morskie farmy wiatrowe: Hornsea 1 (1,2 GW) i Hornsea 2 (1,3 GW). Ostatnio natomiast poinformował o podjęciu ostatecznej decyzji inwestycyjnej dotyczącą trzeciego etapu – Hornsea 3, o planowanej mocy 2,9 GW.

Po pełnym uruchomieniu kompleks morskich farm wiatrowych Hornsea będzie największą tego typu strefą na świecie, z łączną mocą 5,4 GW. Projekt Hornsea 3 ma być sfinalizowany z końcem 2027 r. Orsted zawarł już kluczowe umowy dla tej inwestycji. Więcej informacji na ten temat w: Duńczycy rozpoczną kolejny etap największej farmy wiatrowej na świecie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA