Instalacja domowych elektrowni wiatrowych zostanie uproszczona

Instalacja domowych elektrowni wiatrowych zostanie uproszczona
Shirokazan, flickr cc-by-2.0

Rząd szykuje ułatwienia w procesie inwestycji w małe elektrownie wiatrowe. Przepisy mające uprościć instalację przydomowych turbin wiatrowych znalazły się w najnowszym projekcie nowelizacji Prawa budowlanego.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt zmian w ustawie Prawo budowlane. Nowe przepisy zakładają szereg ułatwień w procesach inwestycyjnych. Będą mogli skorzystać z nich także prosumenci wytwarzający energię odnawialną. Proponowane ułatwienia dotyczą bowiem także instalacji małych, przydomowych elektrowni wiatrowych.

Inwestycje w małe elektrownie wiatrowe do tej pory nie cieszyły się większą popularnością wśród polskich prosumentów, wyraźnie przegrywając z fotowoltaiką. O ile w Polsce mamy już ponad 1,3 mln domowych instalacji fotowoltaicznych, o tyle przydomowych turbin wiatrowych zostało przyłączonych do sieci do tej pory zaledwie kilkadziesiąt. Nowy rząd najwyraźniej chce to zmienić.

REKLAMA

Cel: Więcej przydomowych wiatraków

Najpierw Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowało program dotacji na przydomowe turbiny wiatrowe o nazwie Moja elektrownia wiatrowa, a teraz za zmianę przepisów regulujących instalację małych turbin zabrało się Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Resort rozwoju zwraca uwagę, że instalacja przydomowych elektrowni wiatrowych należy do przedsięwzięć, dla których przepisy pozostają „nieadekwatne do stopnia skomplikowania inwestycji”. Dlatego ministerstwo proponuje dołączenie do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę mikroinstalacji wiatrowych o mocy do 50 kW montowanych na obiektach budowlanych.

Małe elektrownie wiatrowe zwolnione z pozwolenia na budowę

Autorzy projektu nowelizacji Prawa budowlanego chcą umożliwić prosumentom realizację w trybie na zgłoszenie robót budowlanych polegających na instalowaniu na obiekcie budowlanym „urządzeń technicznych wraz z masztami, służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na własne potrzeby lub w celu wprowadzenia do sieci, o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji (…), o łącznej wysokości większej niż 3 m i nie większej niż 12 m”.

Zaproponowano ponadto jeszcze większe uproszczenia w przypadku montażu przez prosumentów przydomowych elektrowni wiatrowych o wysokości nieprzekraczającej 3 m. Roboty budowlane polegające na instalowaniu na obiekcie budowlanym urządzeń technicznych wraz z masztami służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na własne potrzeby lub w celu wprowadzenia do sieci, o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji (…), o łącznej wysokości nie większej niż 3 m, mają zostać dołączone do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę i niewymagających zgłoszenia.

REKLAMA

Według aktualnych planów rządu najnowszy projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w drugim kwartale br. Jeśli tak się stanie, uchwaleniem nowych przepisów będzie mógł zająć się parlament.

Te instalacje OZE nie wymagają pozwolenia na budowę i zgłoszenia

Obecnie ze zwolnień zapisanych w ustawie Prawo budowlane korzystają już trzy kategorie urządzeń służących do wytwarzania energii odnawialnej.

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia nie wymaga wykonanie robót budowlanych polegających na instalacji: pomp ciepła, wolnostojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 150 kW (zeszłoroczna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii podniosła próg zwolnienia dla instalacji fotowoltaicznych z 50 kW do 150 kW).
.

.
Jednocześnie zgodnie z Prawem budowlanym montaż systemów fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW wymaga uzgodnienia projektu instalacji z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.