REKLAMA
 
REKLAMA

Orlen kupił projekt wiatrowy na południu Polski

Orlen kupił projekt wiatrowy na południu Polski
For. Pixabay - InspiredImages

Grupa Orlen wybuduje farmę wiatrową na Opolszczyźnie. Będzie to pierwsza farma wiatrowa koncernu zlokalizowana w południowej Polsce.

Lądowa farma wiatrowa Szybowice o łącznej mocy 37,4 MW powstanie w Gminie Prudnik do końca 2025 r. Ma produkować energię równą zapotrzebowaniu około 60 tys. gospodarstw domowych. Na elektrownię złoży się  17 turbin Vestas, każda o mocy 2,2 MW.

Energa Green Development z Grupy Orlen przejęła projekt budowy elektrowni wiatrowej od spółek Onde i Goalscreen Holdings Limited.

REKLAMA

Farma wiatrowa Szybowice będzie 14. elektrownią wiatrową w portfolio Orlenu. Koncern dysponuje instalacjami OZE o mocy niemal 1 GW, z czego ponad połowa pochodzi z wiatru. Inwestycję zrealizuje Onde, czołowy generalny wykonawca instalacji OZE w Polsce, który ma na swoim koncie ponad 400 projektów wiatrowych i fotowoltaicznych.

REKLAMA

Energa Green Development z Grupy Orlen odpowiada za rozwój lądowych źródeł odnawialnych. W swoim portfolio spółka ma również projekty fotowoltaiczne typu greenfield o różnym stopniu zaawansowania. Ich łączna moc wynosi ponad 1 GW. Spółka planuje zrealizować około 180 MW w formule cable-pooling, wykorzystując już istniejące przyłącza, z których korzystają także farmy wiatrowe.

Farmy wiatrowe Orlenu

Pod koniec 2023 r. Orlen kupił także dwie farmy wiatrowe zlokalizowane w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim.  Spółka Orlen Wind 3 z Grupy Orlen podpisała umowę przejęcia farm wiatrowych od brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructure Trust PLC. Transakcja obejmuje instalacje o łącznej mocy około 60 MW. Więcej o tej inwestycji pisaliśmy w artykule: Orlen kupił farmy wiatrowe od Brytyjczyków.

9 GW do 2030 r.

Zgodnie z przyjętą strategią Grupy Orlen do końca 2030 r. koncern będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW. Obejmą one m.in. lądowe i morskie farmy wiatrowe, fotowoltaikę, a także jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. Do końca dekady Grupa Orlen planuje przeznaczyć na inwestycje w odnawialne źródła energii aż 120 mld zł. O inwestycjach w OZE, jakie prowadzi obecnie Grupa Orlen, szerzej pisaliśmy w artykule: Orlen doda ponad 100 MW do swojego portfela PV.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

My nadal montujemy turbiny o mocy 2,2 MW :(, a w artykule obok o Ukrainie 6 MW. … i tak się marnotrawi (czytaj: nie do końca efektywnie inwestuje) kapitał

„W regionie Mikołajowa – mimo stosunkowo niewielkiej odległości od frontu – w ubiegłym roku trwała budowa jednej z największych lądowych farm wiatrowych w Europie o docelowej mocy 500 MW. Inwestorem jest ukraińska grupa energetyczna DTEK. Wiosną 2023 r. zakończono budowę pierwszego etapu o mocy 114 MW, w którym wykorzystano 19 turbin wiatrowych Vestasa o jednostkowej mocy 6 MW.”

Balcerek dobry herbatnik 12-03-2024 20:26

W enerdefenie stawiają już festasy i nordeksy siedmnomniomwgowe hehehehehe.

Zamontowali by Enercon, to są porządne turbiny.

bzdury!!! czy to ma coś wspólnego z oze? kapitał zagraniczny, wyłudzają ziemię pod budowę od polskich właścicieli za znikome pieniądze przy pełnym zezwoleniu władz lokalnych i na szczeblu rządowym, a tak naprawdę to jest interes zagraniczny a nasi rządzący wciskają nam kit jak to jest ok dla środowiska i „naszej” szeroko rozumianej gospodarki.

i jeszcze jedno, gdzie Śląsk, co im zaoferujecie? pracę dla simensa, nordexa itp. Polacy bądzcie sobą? Nie dajcie się sprzedać za judaszowe srebrniki.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA