Cable pooling będzie silnym impulsem do rozwoju branży

Cable pooling będzie silnym impulsem do rozwoju branży
fot. PSEW

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na zieloną energię nasila się problem ograniczeń dotyczących warunków przyłączenia do sieci kolejnych projektów. Rozwiązaniem już wkrótce może stać się współdzielenie infrastruktury przyłączeniowej przez farmy wiatrowe i słoneczne – pisze Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Odkąd odnawialne źródła energii stały się niezbędnym elementem miksu energetycznego, firmy intensywnie pracują nad zmianami strategii, przyspieszając zieloną transformację. Jednak nowe inwestycji w OZE borykają się z problemem niewystarczającej przepustowości sieci, który w przyszłości będzie coraz bardziej widoczny.

Cable pooling

Rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą budować kolejne elektrownie fotowoltaiczne lub wiatrowe, może być w takiej sytuacji tzw. cable pooling. Oznacza to wykorzystanie zabezpieczonych zdolności przesyłu energii np. dla zbudowanej wcześniej elektrowni wiatrowej do uruchomienia w tej samej lokalizacji elektrowni fotowoltaicznej.

REKLAMA

Takie połączenie może być największym impulsem do produkcji i dystrybucji czystej energii.

Współdzielenie infrastruktury przyłączeniowej, w szczególności przez źródła wiatrowe i fotowoltaiczne to sprawdzony sposób nie tylko na odblokowanie możliwości przyłączania kolejnych instalacji do sieci w miejscach, gdzie nie ma już dostępnych mocy przyłączeniowych, ale również na poprawę bilansowania sieci elektroenergetycznych poprzez wygładzenie profilu produkcji w danym punkcie przyłączenia do sieci w różnych okresach. Wprowadzenie rozwiązań umożliwiających współdzielenie infrastruktury przyłączeniowej przez instalacje odnawialnych źródeł energii umożliwi zatem dalszy rozwój sektora OZE, a także wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych, co jest kluczowe dla realizacji przez Polskę celów klimatycznych oraz redukcji cen energii elektrycznej – wyjaśnia Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Rozwiązanie to może przełożyć się na oszczędności, które Polacy odczują w swoich portfelach. Cable pooling dzięki optymalizacji kosztownego wykorzystania mocy okablowania wpłynie na obniżenie kosztów taryf za energię.

Korzyści odczują również dostawcy – obecnie, przy coraz szybszym rozwoju OZE, widać braki w przepustowości istniejącej sieci elektroenergetycznej. Jednym słowem liczba źródeł energii rośnie, jednak w rezultacie deweloperzy czasami muszą radzić sobie z długim czasem oczekiwania i wysokimi kosztami przyłączenia do sieci, których brakuje. Przy wykorzystaniu zmiennych źródeł w jednym łączu operatorzy będą mieli zapewnione stabilne dostawy energii.

Wykorzystać komplementarne źródła energii

Cable pooling jest najbardziej efektywny w sytuacjach, gdy łączy się źródła o różnej charakterystyce pracy, przede wszystkim fotowoltaikę z energetyką wiatrową. Zazwyczaj kiedy wieje silny wiatr, słońce nie świeci – i odwrotnie. Dodatkowym argumentem jest średnie dobowe przesunięcie dużych prędkości wiatru na godziny nocne, kiedy energia słoneczna nie jest pozyskiwana. W rezultacie infrastruktura energetyczna nie jest w pełni wykorzystana.

REKLAMA

Cable pooling daje możliwości optymalnego wykorzystania energii ze słońca i wiatru poprzez podłączane do jednego połączenia sieciowego. W rezultacie traci się mniej energii, a jej dostawy stają się bardziej stabilne. Takie rozwiązania istnieją już na europejskim rynku energii, m.in. w Holandii i Danii.

Jak wynika z raportu PSEW i Politechniki Lubelskiej  „Więcej OZE w sieci”, umożliwienie współdzielenia infrastruktury przyłączeniowej przez różne instalacje lub podmioty powinno doprowadzić do poprawy efektywności wykorzystania istniejącej infrastruktury sieciowej. To zaś pozwoli na wzrost mocy zainstalowanej odnawialnych źródeł energii.

Potrzebne regulacje prawne

Autorzy opracowania wskazują, że w celu ujednolicenia podejścia stosowanego przez poszczególnych operatorów sieci dystrybucyjnych do zagadnienia cable poolingu niezbędne jest wprowadzenie ram prawnych w tym obszarze. Jednolite w skali kraju kryteria związane z wykorzystaniem możliwości współdzielenia infrastruktury przyłączeniowej pozwolą w sposób niedyskryminacyjny korzystać z tego rozwiązania na terenie całego kraju przez zainteresowane podmioty.

Rząd pracuje nad stosownymi zmianami prawa już od dłuższego czasu – odbywały się również konsultacje ze stroną społeczną w tym obszarze. W związku z tym i branża OZE, i przemysł liczą na to, że regulacje uda się wprowadzić w życie jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi.

Zmiany są popierane zarówno przez środowiska eksperckie, jak i biznesowe.

Prawidłowe zapisy dotyczące cable poolingu pozwolą na szybkie wybudowanie w Polsce co najmniej 5–7 GW solarnych i wiatrowych źródeł energii bez konieczności oczekiwania przez inwestorów na decyzje przyłączeniowe, bez nadmiernego obciążania systemu elektroenergetycznego. W skali kraju może to dać nawet do 12 TWh taniej zielonej energii. Niektóre opracowania wskazują, że potencjał w cable poolingu w Polsce jest znacznie większy, nawet na poziomie 25 GW nowych mocy”  – napisał w swoim stanowisku Związek Pracodawców i Przedsiębiorców (ZPP).

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.