REKLAMA
 
REKLAMA

Polenergia chce pozyskać 3,4 mld zł na offshore

Polenergia chce pozyskać 3,4 mld zł na offshore
Fot. Polenergia

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Polenergii SA zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki. Cel to uzyskanie z nowej emisji kwoty 3,4 mln zł. 

W ramach emisji akcji, które spółka planuje przeprowadzić w latach 2024-2027, Polenergia chce pozyskać nawet 3,4 mld zł. Pozyskane środki planuje przeznaczyć na realizację swoich strategicznych projektów – budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Na ten cel ma trafić nawet 85-95 proc. środków planowanych do pozyskania w ramach emisji akcji. Do 10 proc. trafi na rozwój lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, a do 5 proc. – na rozwój projektów wodorowych i dotyczących elektromobilności.

REKLAMA

Oprócz pozyskania środków na budowę morskich farm wiatrowych w ramach planowanych emisji akcji Polenergia planuje uzyskać finansowanie dłużne za pośrednictwem budowanego przez siebie konsorcjum banków. To jedno z zadań, które stoi przed niedawno uzupełnionym zarządem spółki.

Morskie farmy wiatrowe Polenergii

Polenergia, we współpracy z norweskim Equinorem, rozwija na Morzu Bałtyckim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3 GW. Firmy otrzymały już od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej. To umożliwi przejście do kolejnej fazy realizacji inwestycji Bałtyk II i Bałtyk III.

REKLAMA

Niedawno obie firmy podpisały także umowy z dostawcami turbin wiatrowych i fundamentów dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Morskie turbiny wiatrowe dla obu projektów dostarczy Siemens Gamesa, a 100 monopali wyprodukuje holenderska spółka SIF Netherlands B.V. Zakontraktowane turbiny SG 14-236 DD to największe morskie turbiny wiatrowe wyprodukowane do tej pory przez Siemens Gamesa. Każda będzie miała moc jednostkową 14,4 MW.

Morskie farmy wiatrowe Polenergii wyprodukują ilość energii równą zapotrzebowaniu ponad 4 mln gospodarstw domowych. Łączna moc morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III wyniesie 1,44 GW. Planowana produkcja energii odpowiadać ma zapotrzebowaniu ponad 2 mln gospodarstw domowych. Pierwsza energia z tych dwóch najbardziej zaawansowanych projektów popłynie już w 2027 r. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 r.

W ramach tzw. drugiej fazy offshore w Polsce Polenergia i Equinor rozwijają morską farmę wiatrową Bałtyk I, oddaloną od brzegu o około 80 km. Projekt o mocy do 1,56 GW jest największą farmą wiatrową realizowana do tej pory na Morzu Bałtyckim.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA