REKLAMA
 
REKLAMA

Ponad 142 mln euro na fabrykę zielonego wodoru Polenergii

Ponad 142 mln euro na fabrykę zielonego wodoru Polenergii
fot. Polenergia

Polenergia może uzyskać dofinansowanie w wysokości 142,77 mln euro na budowę zakładu produkcji zielonego wodoru. To efekt decyzji Komisji Europejskiej. 

H2Silesia to nazwa projektu rozwijanego przez Polenergię na Górnym Śląsku. Zakłada on budowę wielkoskalowej fabryki zielonego wodoru. Projekt jest jedyną polską inicjatywą objętą unijnym programem IPCEI Hy2Infra. Komisja Europejska (KE) swoją decyzją notyfikacyjną potwierdziła dofinansowanie dla Polenergii w wysokości do 142,77 mln euro.

Polenergia to jedyne polskie przedsiębiorstwo, które weźmie udział w programie Hy2Infra. To bardzo ważny komunikat dla rynku i naszych inwestorów. Decyzja Komisji Europejskiej znacząco zwiększa wartość projektu. Odnawialny wodór, który ma być produkowany m.in. za pośrednictwem H2Silesia, to naturalne przedłużenie łańcucha wartości Polenergii. Wodór jako nośnik zielonej energii może zdecydowanie przyspieszyć odejście od paliw kopalnych i budowę zeroemisyjnej gospodarki. To paliwo przyszłości – mówi Iwona Sierżęga, członkini zarządu Polenergii.

REKLAMA

Wielkoskalowa produkcja wodoru

Zakładana moc fabryki zielonego wodoru na Górnym Śląsku wynosi około 105 MW, a wolumen produkcji ma sięgnąć 13 tys. ton wodoru rocznie (do 90 kg na godzinę). Celem projektu jest dostarczenie odnawialnego wodoru dla przemysłu ciężkiego i zeroemisyjnego transportu. Może on także wesprzeć transformację energetyczną regionu powiązanego z wydobyciem i wykorzystywaniem paliw kopalnych.

Budowa wielkoskalowych instalacji wytwarzania odnawialnego wodoru to bardzo ważny krok w procesie dekarbonizacji przemysłu. Generując wodór przy użyciu odnawialnych źródeł energii, integrujemy energetykę z sektorami, dla których elektryfikacja była do tej pory bardzo trudna lub niemożliwa. Zielony wodór pozwala też na uniezależnienie się od importowanych nośników energii. To dodatkowa wartość dla klientów, którzy stoją dziś przed dużymi wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną – zaznacza Emilia Makarewicz, członkini zarządu Polenergii H2Silesia.

H2Silesia jest jednym z kilku projektów wodorowych realizowanych przez Grupę Polenergia. Najbardziej zaawansowany to H2HUB Nowa Sarzyna na Podkarpaciu. Projekt prowadzony na terenie Elektrociepłowni Nowa Sarzyna zakłada budowę instalacji do produkcji zielonego wodoru o mocy 5 MW. Także w Nowej Sarzynie Polenergia realizuje inny projekt wodorowy – „H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru”. Jego celem jest wykorzystanie ekologicznego wodoru do produkcji odnawialnego paliwa lotniczego.

Spółka planuje również budowę dwóch ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w Nowej Sarzynie i Rzeszowie, na które otrzymała dofinansowanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

Wodorowe programy UE

H2Silesia to projekt realizowany w ramach programu IPCEI (Important Projects of Common European Interest) Hy2Infra. Uczestniczy w nim siedem państw członkowskich UE: Polska, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Portugalia i Słowacja. Komisja Europejska uruchomiła ten program w celu zwiększenia dostaw odnawialnego wodoru i przyspieszenia realizacji Europejskiego Zielonego Ładu. Ostateczne decyzje dotyczące zatwierdzenia dofinansowania w ramach programu i jego wysokości będą podejmowane na poziomie krajowym.

Ostatnio KE zatwierdziła pomoc publiczną w wysokości 6,9 mld euro na projekt Hy2Infra. Unijny plan zakłada, że do 2030 r. na terenie UE będzie wytwarzane co najmniej 10 mln ton czystego wodoru. I taka sama ilość ma być importowana do UE.

Oprócz Hy2Infra Komisja Europejska prowadzi także dwa inne wodorowe programy IPCEI. W lipcu 2022 r. zatwierdziła projekt IPCEI Hy2Tech koncentrujący się na rozwoju technologii wodorowych dla użytkowników końcowych. Przygotowało go i zgłosiło 15 państw członkowskich, w tym Polska.

Trzeci program wodorowy KE to IPCEI Hy2Use zatwierdzony we wrześniu 2022 r. Koncentruje się na zastosowaniach wodoru w sektorze przemysłowym. W tym przypadku zaangażowało się 13 państw UE, również Polska.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Wodorowe brednie…. a europejska gospodarka się zwija! W 2008 roku stanowiła prawie 90% gospodarki USA, w 2022 roku ledwie ponad 50%…. Europa śmierdzi lewactwem i …. trupem!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA