REKLAMA
 
REKLAMA

Holendrzy dostarczą fundamenty na morskie farmy wiatrowe Polenergii

Holendrzy dostarczą fundamenty na morskie farmy wiatrowe Polenergii
fot. SIF Netherlands B.V.

Wiadomo, kto wyprodukuje monopale dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Polenergia i Equinor, spółki wspólnie rozwijające projekt, podpisały umowę przybliżającą fazę realizacji projektów.

Dostawcą fundamentów dla inwestycji Bałtyk II i Bałtyk III będzie holenderska spółka SIF Netherlands B.V. Na potrzeby obu projektów wyprodukuje 100 monopali, po 50 dla każdej morskiej farmy wiatrowej. Jak podkreślają deweloperzy, tj. Polenergia i norweski Equinor, monopale to komponenty kluczowe do realizacji tych inwestycji.

Rozpoczęcie produkcji zakontraktowanych elementów Holendrzy zaplanowali na drugi kwartał 2025 r.

REKLAMA

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III stają się rzeczywistością. Większość głównych kontraktów, które dotyczą obu projektów, została już zabezpieczona. To ogromne przyspieszenie w realizacji naszych inwestycji na morzu i bardzo ważny, pozytywny sygnał dla naszych inwestorów. Uruchomienie 100 wież wiatrowych zaplanowaliśmy już w 2027 r. Dziś robimy bardzo ważny krok w kierunku urzeczywistnienia tych planów – mówi dr Michał Michalski, prezes zarządu Polenergii.

Wynagrodzenie dla SIF Netherlands wstępnie oszacowano na około 400 mln euro, natomiast maksymalna kwota zobowiązań gwarancyjnych Polenergii dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III łącznie ma wynosić około 170 mln euro.

Morskie farmy wiatrowe blisko fazy realizacji

Inwestorzy wskazują, że po zakontraktowaniu wszystkich elementów konstrukcyjnych, uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i podjęciu finalnej decyzji inwestycyjnej rozpocznie się faza realizacji projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Będą to dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1440 MW. Powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości około 37 i 22 km od linii brzegowej.

Podpisanie ostatecznej umowy na produkcję fundamentów dla naszych farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III przybliża nas do momentu podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej. Planowane na 2027 r. farmy wiatrowe będą jednymi z pierwszych na polskim morzu. Ich  uruchomienie będzie miało kluczowe znaczenie dla krajowego bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając stabilną energię odnawialną dla ponad 2 mln gospodarstw domowych w Polsce – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinoru w Polsce.

REKLAMA

Wybrana firma SIF Netherlands B.V. ma doświadczenie w dostarczaniu komponentów dla morskich farm wiatrowych w skali globalnej. Podpisana umowa ma być zrealizowana do końca 2026 r.

Siemens Gamesa dostarczy turbiny

W ubiegłym tygodniu inwestorzy podpisali również finalne umowy na produkcję, dostawę i serwis morskich turbin wiatrowych dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Wybrali spółkę Siemens Gamesa Renewable Energy, która dostarczy 100 turbin SG 14-236 DD o jednostkowej mocy 14 MW.

Na początku tego miesiąca Polenergia informowała także o uzyskaniu decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej Bałtyku II i Bałtyku III. Infrastruktura znajdzie się na obszarach morskich wód wewnętrznych i morza terytorialnego, a także na lądzie – na terenie gmin Ustka i Słupsk.

W ramach tzw. drugiej fazy offshore w Polsce Equinor i Polenergia rozwijają projekt morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I. Ma ona osiągnąć moc do 1560 MW i znajdzie się około 80 km od brzegu.

Ostatnio o uzyskaniu pozwoleń na budowę morskiej części farmy wiatrowej Baltica 2 poinformowała PGE Polska Grupa Energetyczna. Realizuje ona ten projekt wspólnie z duńskim koncernem Orsted.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

polacy już sie poznali na polenergii, kiedy kolej holendrów?

@marek Jak sie ludzie otrząsną to w koncu ta polenergia dupnie z przytupem

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA