CEZ nie rezygnuje z aukcji

CEZ nie rezygnuje z aukcji
Fot. GE

Czeski koncern energetyczny nie traci wiary w polski rynek wiatrowy i system aukcyjny, którego wdrożenie zostało ostatnio przesunięte z 1 stycznia na 1 lipca br.

W wywiadzie dla Parkietu prezes CEZ Polska Bohdana Horáčková zapewnia, że mimo opóźnień we wdrożeniu systemu aukcyjnego, CEZ nadal chce zgłosić do niego swoje projekty wiatrowe, a opóźnienie „nie przełoży się bezpośrednio na projekty rozwijane przez CEZ Polska”. Potencjał projektów wiatrowych realizowanych w Polsce przez CEZ wynosi obecnie ok. 430 MW. 

Uznajemy portfolio naszych projektów wiatrowych za bardzo wartościowe. Liczymy na ukształtowanie się stabilnej i korzystnej dla inwestorów farm wiatrowych legislacji w zakresie odnawialnych źródeł energii – komentuje na łamach Parkietu Bohdana Horáčkova, zapewniając jednocześnie, że kierowana przez nią firma jest zainteresowana rozwijaniem nie tylko dużych instalacji OZE, ale także budową mniejszych, rozproszonych źródeł.

REKLAMA
REKLAMA

Wśród koniecznych zmian w zapowiadanej przez rząd nowelizacji ustawy o OZE prezes CEZ Polska wymienia umożliwienie realizacji w systemie aukcyjnym inwestycji w etapach oraz umożliwienie przyłączania do sieci w jednym punkcie wielu instalacji OZE.

Bohdana Horáčkova podkreśla też konieczność likwidacji występującej na rynku nadwyżki zielonych certyfikatów, którą szacuje na 20 TWh.

Link do wywiadu z Bohdaną Horáčkovą z CEZ Polska w Parkiecie.

gramwzielone.pl