Ile kosztuje kapitał na inwestycje wiatrowe w krajach UE?
Celem fundowanego ze środków unijnych projektu Diacore było wskazanie kosztu kapitału, który muszą ponosić firmy inwestujące w farmy wiatrowe w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.
Jak informuje serwis Energy Post, powołując się na wyniki opublikowanych wczoraj badań przeprowadzonych w ramach projektu Diacore, przeciętny koszt kapitału, za który realizowane są w Europie inwestycje w energetyce wiatrowej może się znacząco różnić w zależności od kraju UE-28.
Średni ważony koszt kapitału (Weighted Average Cost of Capital – WACC), na jaki mogą liczyć inwestorzy na rynku wiatrowym w Unii Europejskiej, jest najniższy w Niemczech, gdzie wynosi przeciętnie 3,5-4,5 proc. Najdroższe finansowanie jest oferowane w Grecji i Chorwacji, gdzie jego koszt wynosi po około 12 proc., a tylko nieco niższe jest na Węgrzech (11,3 proc.), w Rumunii (11,1 proc.), w Słowenii (11 proc.) oraz w Bułgarii i Hiszpanii (po 10 proc.).
W przypadku Polski autorzy badania oszacowali przeciętny koszt kapitału na inwestycje w farmy wiatrowe na 8,7 -10 proc. W Czechach średni WACC wynosi 8 proc., na Słowacji – 8,1 proc., a na Litwie – 8-9 proc.
Jako największe ryzyko związane z inwestycjami wiatrowymi, kóre zwiększa koszt kapitału, przedstawiciele europejskiego rynku OZE wskazują na niestabilność zasad w krajowych systemach wsparcia.
Tymczasem autorzy projektu przypominają, że głównym celem systemów wsparcia dla OZE ma być minimalizacja ryzyka wynikającego z niestabilnych warunków do inwestycji – co powinno obniżać koszt kapitału.
Zdaniem autorów projektu Diacore, stabilne zasady inwestowania w OZE powinny obniżyć koszt kapitału przeciętnie z ok. 8 proc. do 6 proc. Pozostały koszt wynika z ogólnego ryzyka inwestycyjnego w poszczególnych krajach.
W realizację projektu Diacore zaangażowały się czołowe firmy i instytuty badawcze w Unii Europejskiej: Ecofys, Fraunhofer ISI, eclareon, uniwersytety techniczne z Aten i Wiednia, a także litewski instytut LEI. Badania zostały sfinansowane z unijnego program EASME.
Średni koszt kapitału na inwestycje w farmy wiatrowe w poszczególnych krajach UE-28. Fot. Diacore.
Czynniki ryzyka determinujące koszt kapitału w krajach UE-28. Fot. Diacore.
Więcej informacji na temat projektu Diacore (link).
gramwzielone.pl