List do premier i parlamentarzystów ws. ustawy odległościowej

List do premier i parlamentarzystów ws. ustawy odległościowej
Vestas press

– Jako sygnatariusze wspólnie prosimy tylko o rozwagę przy tworzeniu prawa, które uwzględniać powinno stanowisko wszystkich zainteresowanych, w tym także nas, żyjących także w tym kraju i tu płacących podatki!  apelują w liście adresowanym do premier i parlamentarzystów przedstawiciele kilkuset firm, domagając się uwzględnienia ich zdania w pracach nad tzw. ustawą odległościową, której przyjęcie w kształcie zgodnym z obecnym projektem może niemal całkowicie zablokować rozwój branży wiatrowej w Polsce, a także ze względu na retrospektywny charakter części proponowanych regulacji może mocno uderzyć w operatorów już istniejących farm wiatrowych, znacznie podnosząc koszty ich działalności.

W liście do premier i parlamentarzystów jego sygnatariusze przypominają, jakie znaczenie dla polskiej gospodarki ma sektor wiatrowy, przytaczając kilka liczb – 32 mld zł dotychczasowych inwestycji, coroczne wpływy z podatków: CIT ok. 342 mln zł, PIT – ok. 35 mln zł, a także z podatku od nieruchomości – ok. 243 mln zł. Razem daje to wpływy z podatków dla budżetu centralnego i budżetów lokalnych na poziomie 620 mln zł.

 Warto zauważyć, że powyższe wpływy zasilają kasę państwa przy bardzo szerokiej „antywiatrakowej” nagonce, prowadzonej dla osiągnięcia doraźnych, często politycznych celów. W tym kontekście trudno zatem przejść obojętnie nad dobrze wpisującym się w tę nagonkę poselskim projektem ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tzw. ustawy odległościowej) – czytamy. 

REKLAMA
REKLAMA

W liście, pod którym podpisało się niemal 300 podmiotów – głównie małych i średnich firm, jego sygnatariusze piszą ponadto w kontekście prac nad tzw. ustawą odległościową: – W branży OZE jest wielu specjalistów o uznanej krajowej i międzynarodowej marce. Prosimy, tworząc ustawę sięgnijcie po ich opinię, wykorzystajcie ich wiedzę i doświadczenie. Podejmijcie z przedstawicielami branży merytoryczną dyskusję oraz wspólną pracę nad zapisami szczegółowymi ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Link do listu ws. ustawy odległościowej

gramwzielone.pl