Rekordowy kontrakt Siemensa w energetyce wiatrowej

Rekordowy kontrakt Siemensa w energetyce wiatrowej
Fot. Siemens

Siemens zdobył kolejny ogromny kontrakt na dostawę morskich elektrowni wiatrowych. Niemiecki koncern umacnia swoją pozycję lidera na rynku offshore. 

Siemens zdobył zamówienie na 102 morskie elektrownie wiatrowe, model SWT-7.0-154 z turbinami w technologii direct-drive, każda o jednostkowej mocy 7 MW, które wejdą w skład morskiej farmy wiatrowej East Anglia One. Projekt realizuje firma ScottishPower Renewables.

Farma wiatrowa East Anglia One, której docelowa moc ma wynieść 714 MW, będzie zlokalizowana na Morzu Północnym, na wysokości Port of Great Yarmouth, 45 km od brytyjskiego wybrzeża. Łopaty do turbin Siemens wyprodukuje w swojej fabryce w mieście Hull, położonym na brytyjskim wybrzeżu, na północ od planowanej lokalizacji farmy wiatrowej East Anglia One.

REKLAMA

Farma wiatrowa East Anglia One ma wejść w fazę operacyjną w 2020 r. Po uruchomieniu ma produkować energię w ilości wystarczającej do pokrycia zapotrzebowania dla ok. 500 tys. brytyjskich gospodarstw domowych. Po rozpoczęciu produkcji energii Siemens zajmie się 5-letnią obsługą w ramach umowy serwisowej. Serwis turbin będzie realizowany m.in. za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego celu helikoptera.

REKLAMA

Dla Siemensa i ScottishPower Renewables to już drugi realizowany wspólnie projekt. Wcześniej Siemens dostarczył dla spółki należącej do hiszpańskiej Iberdroli morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 389 MW, które weszły w skład farmy wiatrowej Duddon Sands położonej na Morzu Irlandzkim.

Siemens jest globalnym liderem w produkcji morskich elektrowni wiatrowych. Tylko w ubiegłym roku dostarczył na realizowane w Europie projekty offshore morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1,816 GW. Wyprzedził w tym względzie firmy Adwen (550 MW), MHI Vestas (392 MW) oraz Senvion (271 MW).

Całkowity potencjał morskich farm wiatrowych w Europie wzrósł na koniec ubiegłego roku do poziomu 11,027 GW.

Europejskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association – EWEA)  szacuje, że w 2015 r. wartość inwestycji w sektorze offshore na Starym Kontynencie podwoiła się w stosunku do roku 2014 i wyniosła 13,3 mld euro.

gramwzielone.pl