Turbiny wiatrowe na „witaczach” PKN Orlen?

Turbiny wiatrowe na „witaczach” PKN Orlen?
Fot. Orlen

Orlen szuka firmy, która dostarczy i zainstaluje w celach testów turbiny wiatrowe zintegrowane z masztami reklamowymi, które znajdują się przy wjazdach na stacje Orlen. Na stronie płockiego koncernu paliwowego zamieszczono zaproszenie do składania ofert przez firmy, które mogą dostarczyć gotowe maszty z zainstalowanymi turbinami o mocy maks. 40 kW. 

Na stronach PKN Orlen znajdziemy zaproszenie do udziału w analizie rynku w zakresie budowy w formule „pod klucz” turbiny wiatrowej bądź układu turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu zintegrowanej z „witaczem” – masztem reklamowym. Jak informuje Orlen, „celem analizy jest zebranie informacji w zakresie szacowanych kosztów budowy oraz zapoznanie się z możliwościami poszczególnych dostawców w przedmiotowym zakresie, a efektem zapytania o informację (RFI) będzie zebranie i stworzenie bazy dostawców oraz bazy najbardziej interesujących rozwiązań pod kątem wykorzystania na stacjach paliw PKN Orlen”. 

Jak czytamy w dokumentach, które udostępnił PKN Orlen, „siłownię wiatrową należy zaprojektować w taki sposób, aby wyprodukowana energia elektryczna była zużyta w pierwszej kolejności na potrzeby własne stacji, a nadwyżka produkcji była odsprzedawana do sieci”.

REKLAMA

Moc zainstalowana siłowni wiatrowej powinna wynosić co najmniej 20 kW, nie więcej jednak niż 40 kW. Oferowana siłownia wiatrowa powinna być fabrycznie nowa, tj. wyprodukowana nie później niż w terminie 24 miesięcy przed dniem wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej.

REKLAMA

W dokumentach RFI czytamy ponadto, że urządzenia i wyposażenie siłowni wiatrowej muszą spełniać wszystkie parametry techniczne zgodne z tabliczką znamionową potwierdzoną badaniami laboratoryjnymi wydajności przy nominalnej prędkości wiatru 10 m/s. Oferowana siłownia wiatrowa powinna być zaprojektowana zgodnie z normą IEC 61400 (lub równoważną) i spełniać wymagania tej normy dla klasy wietrzności IEC II. Natężenie dźwięku, emitowanego przez siłownię wiatrową, nie powinno powodować przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Pełny zestaw wymagań i dokumentów do złożenia w odpowiedzi na RFI znajduje się pod tym linkiem. Orlen czeka na oferty do 17 maja br.

PKN Orlen otwiera się na czyste technologie. Na stacji Kostomłoty k. Wrocławia, położonej przy autostradzie A4, stanęły pierwsze szybkie ładowarki samochodów elektrycznych, które dostarczyła Tesla, a na stacjach PKN Orlen zainstalowano już kilkanaście systemów fotowoltaicznych.

Plan Orlenu zakładał montaż instalacji fotowoltaicznych na stacjach benzynowych m. in. w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu, Bielsku-Białej, miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew-Mszczonów, a także – jak informuje Orlen – w terenach o dużym stopniu zapylenia jak Kraków i Katowice, „co pozwoli dodatkowo sprawdzić w fazie testów wydajność instalacji w trudnych warunkach środowiskowych”. Zainstalowano dachowe systemy PV, złożone z modułów mono- i polikrystalicznych, o łącznej mocy ok. 180 kWp.

red. gramwzielone.pl