Enea zmieniła ceny w kontraktach na zielone certyfikaty

Enea zmieniła ceny w kontraktach na zielone certyfikaty
Fot. Enea

Dramatyczny spadek cen zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii uderza nie tylko w producentów zielonej energii handlujących certyfikatami za pośrednictwem TGE.

Ta sytuacja staje się problemem także dla operatorów elektrowni OZE, którzy zabezpieczyli sobie wcześniej określoną, stałą cenę certyfikatów w dwustronnych, długoterminowych kontraktach. Koncerny energetyczne, które muszą spełnić określony obowiązek zakupu i umorzenia zielonych certyfikatów, dążą bowiem do renegocjacji zawartych wcześniej kontraktów.

Zmianę ceny w kontrakcie z właścicielem jednej z farm wiatrowych potwierdził na Twitterze rzecznik prasowy Enei Sławomir Krenczyk.

REKLAMA

#Enea aneksowała kontrakt na sprzedaż praw majątkowych z elektrowni wiatrowych #CIREhttps://t.co/W13Q2fu5f5 pic.twitter.com/qxAKe362OW

REKLAMA

— Sławomir Krenczyk (@krenczyk) 3 czerwca 2016

Jak podaje cire.pl, chodzi o kontrakt zawarty między Eneą a spółką Eolos Novo i dotyczący zakupu zielonych certyfikatów przyznawanych za produkcję energii z elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 24 MW.

Podstawą do obniżenia ceny zielonych certyfikatów miała być w tym wypadku zawarta w kontrakcie klauzula adaptacyjna. Jak wynika z informacji podanej przez cire.pl, „cena sprzedaży praw majątkowych została dostosowana do nowych realiów rynkowych” i „uwzględnia one zmiany prawa, które nastąpiły w latach 2012-2016”.

red. gramwzielone.pl