B. Szydło o wiatrakach: interesy kosztem obywateli i polskiej gospodarki

B. Szydło o wiatrakach: interesy kosztem obywateli i polskiej gospodarki
Premier Beata Szydło. Fot. KPRM, flickr cc

Tak podczas piątkowej konferencji prasowej premier Beata Szydło uzasadniała przygotowaną przez PiS ustawę o inwestycjach w elektrownie wiatrowe, która znacznie zmienia zasady budowy farm wiatrowych w Polsce, a zdaniem branży wiatrowej może rozwój nowych projektów wiatrowych całkowicie zablokować.

W ubiegłym miesiącu Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w elektrownie wiatrowe, która przez branżę wiatrową jest nazywana ustawą antywiatrakową. Ustawa ta wprowadza kryterium minimalnej odległości farm wiatrowych od zabudowań mieszkalnych i obszarów chronionych na poziomie przynajmniej 10-krotnej wysokości wiatraka. To może wykluczyć znalezienie w Polsce lokalizacji, w których mogłyby powstać farmy wiatrowe. Teraz ustawą antywiatrakową zajmie się Senat, a po rozpatrzeniu poprawek senackich przez posłów ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Dodatkowo ustawa antywiatrakowa uderzy w operatorów zbudowanych wcześniej farm wiatrowych poprzez podniesienie ich opodatkowania.

REKLAMA

W branżę wiatrową uderza też przygotowany przez PiS projekt nowelizacji ustawy o OZE, który stawia w znacznie gorszej pozycji deweloperów wiatrowych, którzy zechcą ubiegać się o wsparcie w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

W piątek premier Beata Szydło mówiła, że poprzednie regulacje, które normowały zasady budowy farm wiatrowych i które teraz zmieni ustawa antywiatrakowa, „nie były dobre dla polskich obywateli i polskiej gospodarki”.

Chcemy, aby zasady, na których funkcjonują farmy wiatrowe, były zasadami cywilizowanymi – komentowała premier. – Żeby było chronione zdrowie polskich obywateli.

Beata Szydło wyraziła nadzieję, że rynek wiatrowy będzie mógł teraz „normalnie” funkcjonować, na takich zasadach „jak w innych państwach europejskich”.

Można było robić bardzo dobry, bardzo łatwo, biznes na farmach wiatrakowych, to jest fakt, ale my od początku, kiedy wygraliśmy wybory, a jeszcze wcześniej w kampanii wyborczej, mówiliśmy o tym, że chcemy, żeby w Polsce dla wszystkich firm, dla wszystkich podmiotów gospodarczych obowiązywały równe zasady i nie zgadzamy się na to, aby w Polsce można było robić łatwe interesy kosztem obywateli czy polskiej gospodarki – powiedziała premier Szydło. 

gramwzielone.pl