Szczecin: transport pierwszych fundamentów dla offshore

Szczecin: transport pierwszych fundamentów dla offshore
Szczecińska fabryka fundamentów dla morskich elektrowni wiatrowych. Fot. Bilfinger Mars Offshore

Morska energetyka wiatrowa. Szczecińska fabryka Bilfinger Mars Offshore rozpoczęła załadunek platform przeznaczonych do montażu na morskich farmach wiatrowych. Pierwsze platformy trafią na morską farmę wiatrową, która powstanie u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

W pierwszym transporcie fundamentów pod morskie wiatraki przewidziano trzy ‎barki przygotowane specjalnie do tego typu transportów. Ze Szczecina transport płynie do Wielkiej Brytanii, do Great Yarmousth, a po drodze, w porcie pośrednim w Nordenham na barki ładowane są dodatkowe monopale. Przy sprzyjających warunkach pogodowych transport powinien potrwać około 5-6 dni.

Szczecińska fabryka otrzymała swój pierwszy kontrakt na dostawę fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych w ubiegłym roku. Kontrakt dotyczy produkcji i magazynowania 91 sztuk platform pośrednich i obejmuje dostawę materiałów do produkcji, prefabrykację konstrukcji, realizację prac antykorozyjnych, wykonanie i montaż platform żelbetowych, montaż wyposażenia konstrukcji dostarczonego przez klienta (np. żurawików), wyposażenie elektryczne fundamentów, dostawę i montaż anod, załadunek na barki oraz składowanie wyprodukowanych elementów do czasu ich odbioru przez Dong Energy – jednego z największych na świecie deweloperów morskich farm wiatrowych.

REKLAMA

Elementy, które powstaną w ramach kontraktu dla Dong Energy, będą ważyć w sumie ok. 30 000 t (330 t każdy TP, łącznie z ważącą ok. 100 t platformą żelbetową) – to 22,500 t stali i 7,500 t żelbetu. Ich łączna długość to ponad 2 000 m (wysokość części głównej to ok. 22 m), średnica konstrukcji – ok. 6,5 m. Powierzchnia malowania będzie wynosić ok. 60 000 m2. Wartość kontraktu to kilkadziesiąt milionów euro.

REKLAMA

Wyprodukowane przez BMO fundamenty morskich elektrowni wiatrowych montowane będą na farmie Race Bank (planowana moc 580 MW), około 27 km od Blakeney Point u wybrzeży hrabstwa Norfolk.

Morska farma wiatrowa Race Bank zostanie uruchomiona w 2018 r. i będzie w stanie wyprodukować energię odpowiadającą zapotrzebowaniu ok. 400 tys. gospodarstw domowych.

Załadunek pierwszych fundamentów wyprodukowanych w szczecińskiej fabryce Bilfinger Mars Offshore:

gramwzielone.pl