Szkocja da 1,5 mln GBP na offshore. Branża dorzuci 6,4 mln GBP

Szkocja da 1,5 mln GBP na offshore. Branża dorzuci 6,4 mln GBP
Fot. Statkraft

Morska energetyka wiatrowa. Udział OZE w miksie energetycznym Szkocji należy do najwyższych w Europie, a w tym roku wyłączono ostatnią działającą w tym kraju elektrownię węglową. Szkoci chcą jednak nadal zwiększać udział OZE w swoim miksie energetycznym, a ogromny potencjał mają w morskiej energetyce wiatrowej, jednak aby ta technologia stała się konkurencyjna z innymi sposobami produkcji energii, trzeba obniżyć jej koszt. Temu służyć ma projekt, którego jednym z fundatorów jest szkocki rząd. 

Szkocja to jeden z europejskich liderów w produkcji energii odnawialnej. Udział OZE w szkockim miksie energetycznym wynosi już około 50 proc. 

Szkocki rząd podtrzymuje, że do 2030 r. energetyka odnawialna będzie niemal całkowicie zaspokajać zapotrzebowanie na energię Szkocji – mimo – jak niedawno to określił szkocki minister energii Fergus Ewing – „szkodliwej” polityki energetycznej Londynu.  

REKLAMA

W realizacji polityki energetycznej Szkocji może pomóc potencjał, który ten kraj ma do wykorzystania w morskiej energetyce wiatrowej. 

Szkocki rząd weźmie udział w projekcie, dzięki któremu morska energetyka wiatrowa ma stać się bardziej opłacalna. Przeznaczy na ten cel 1,5 mln GBP.

REKLAMA

W projekt zaangażowało się też dziewięciu największych deweloperów morskich farm wiatrowych na świecie – w tym Dong Energy, E.ON, RWE, EnBW Energie Baden-Wuerttemberg, SSE, Statkraft, Statoil, Vattenfall czy Iberdrola, którzy razem przeznaczą na ten cel 6,4 mln GBP.

Założeniem projektu, który ma być realizowany przez 4 lata, jest obniżenie kosztów energii z morskich farm wiatrowych do poziomu poniżej 100 GBP/MWh i uczynienie z offshore konkurencyjnej technologii wytwarzania względem konwencjonalnych źródeł energii.

Projekt ma być kontynuacją programu ufundowanego już w 2008 r. przez należącą do brytyjskiego rządu agencję Carbon Trust. – W przeszłości szukaliśmy bardziej radykalnych rozwiązań. Teraz dopracowujemy i optymalizujemy niektóre z nich – mówi cytowany przez Bloomberga Jan Matthiessen z Carbon Trust.

Bloomberg ocenia, że o ile w ubiegłym tygodniu Dong Energy wygrał holenderską aukcję dla offshore, oferując cenę za energię wynoszącą zaledwie 72,7 EUR/MWh, przed 2020 r. żadna z realizowanych u wybrzeży Wielkiej Brytanii morskich farm wiatrowych raczej nie zejdzie z kosztem produkcji energii poniżej 100 GBP/MWh. 

red. gramwzielone.pl