Znowu rekordowo tania energia z morskich wiatraków

W Holandii rozstrzygnięto kolejną aukcję, w której przyznano licencję na budowę morskich farm wiatrowych. Cena za energię, które zaproponowało zwycięskie konsorcjum inwestorów, należy do najniższych na rynku morskiej energetyki wiatrowej. Zdaniem holenderskiego rządu, już po 7,5 roku działania farmy wiatrowe będą funkcjonować w praktyce bez subsydiów.

W aukcji, w której wybrano inwestora mającego zbudować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 700 MW w strefach Borssele III i IV, najniższą cenę za energię zaproponowało konsorcjum firm Shell, Van Oord, Eneco i Mitsubishi/DGE, pokonując inwestorów, którzy złożyli w sumie 26 ofert.

Morskie farmy wiatrowe Borssele III i IV mają być zlokalizowane w odległości około 22 km od wybrzeży Holandii.

REKLAMA

Cena na poziomie 54,5 EUR/MWh należy do najniższych, jakie do tej pory zaproponowano za energię w aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej. Górną cenę za energię, której nie mogli przekroczyć inwestorzy składający swoje oferty, ustalono na 119,75 EUR/MWh.

Eneco podaje, że preferowanym dostawcą turbin na morskie farmy wiatrowe Borselle III i IV jest japońsko-duńskie konsorcjum MHI Vestas.

Holenderski minister gospodarki Henk Kamp komentuje, że jeśli ceny energii będą rosnąć w takim tempie, jak zakłada holenderski rząd, już po okresie 7,5 roku farmy wiatrowe Borselle III i IV będą funkcjonować bez subsydiów, rynkowa cena energii bowiem zrówna się lub przekroczy cenę zagwarantowaną w aukcji.

REKLAMA

To przybliża cel rządu dla odnawialnych źródeł energii, aby rywalizowały one z paliwami kopalnymi bez subsydiów. Holandia jest na czele w rozwoju offshore, tworząc wiele szans dla holenderskiego przemysłu. Wyniki ostatniej aukcji pokazują to jeszcze lepiej – powiedział Henk Kamp.

Pierwszą holenderską aukcję dla offshore, w której przyznano prawo do budowy elektrowni wiatrowych w strefach Borssele I i II, wygrał w lipcu br. duński koncern energetyczny Dong, proponując cenę za energię na poziomie 72,7 EUR/MWh.

Holandia planuje trzy kolejne aukcje dla offshore. W każdej z nich ma przyznać prawo do budowy morskich farm wiatrowych o mocy po 700 MW. Wszystkie mają rozpocząć pracę do 2023 r.

W planach jest ponadto organizacja aukcji dla offshore, w której holenderski rząd nie zaoferuje żadnych preferencji w sprzedaży energii. Mają to umożliwić rosnące ceny energii, ale także spadające koszty morskiej energetyki wiatrowej. Uruchomienie pierwszej takiej aukcji przewiduje się na rok 2026.

Plan holenderskich władz zakłada zwiększenie udziału OZE w miksie energii do 14 proc. w roku 2020 i 16 proc. w roku 2023. Natomiast w 2050 r. energia w Holandii ma być produkowana niemal bez wykorzystania paliw kopalnych. 

red. gramwzielone.pl