Polska firma wniesie wkład w budowę pierwszej pływającej farmy wiatrowej

Polska firma wniesie wkład w budowę pierwszej pływającej farmy wiatrowej
Fot. Statoil

Spółka Pioma Odlewnia dostarczyła odlewy do systemu cumowania wież, będących elementem konstrukcji pływających turbin wiatrowych, które wejdą w skład morskiej farmy wiatrowej Hywind, będącej pierwszym na świecie projektem składającym się z morskich wiatraków nieprzytwierdzonych do morskiego dna.

Zamówienie zrealizowano dla firmy MacGregor w ramach dostawy systemu cumowania Pusnes dla każdej z pięciu pływających turbin wiatrowych projektu Hywind. Po uruchomieniu Hywind będzie dostarczał energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 20 tysięcy gospodarstw domowych. Projekt ma charakter pilotażowy i stoi za nim firma Statoil.

Rynek offshore, to nie tylko wydobycie węglowodorów, ich systemy przesyłowe i coraz bardziej prawdopodobne pozyskiwanie także innych surowców z morskiego dna, ale, co warto podkreślić, także farmy wiatrowe. Wszędzie tam potrzebne są najwyższej jakości odlewy. Chcielibyśmy, aby w przyszłości zamówienia offshorowe zwiększyły swój udział w portfolio naszych realizacji – komentuje Rafał Kania, dyrektor operacyjny Pioma Odlewnia sp. z o.o. – W naszej spółce w Piotrkowie Trybunalskim po ostatnich modernizacjach mamy możliwość produkcji odlewów o podwyższonych wymaganiach, takich jak te stosowane właśnie w energetyce morskiej i lądowej.

REKLAMA

Spółka z Grupy PGO odpowiadała za przygotowanie i dostarczenie trzech kluczowych komponentów: łoża, zapadki łańcuchowej i koła łańcuchowego, będących elementami systemu cumowania pływających turbin.

Firma dużo zaangażowania wkłada w rozwój technologii odlewów m.in. dla energetyki czy offshore. Są to obszary, z którymi wiążemy plany na przyszłość. W opisywanym przedsięwzięciu Pioma-Odlewnia realizowała zamówienie od projektu modeli odlewów, aż po ich wykonanie. Na potrzeby produkcji został dobrany odpowiedni skład chemiczny, stworzono instrukcje wytapiania staliwa oraz jego obróbki cieplnej zgodne z wymaganiami DNV. Produkcja elementów poddana była niezwykle ścisłej kontroli wewnętrznej oraz ze strony klienta. W trakcie przygotowania projektu zamawiający prowadził stały monitoring jakościowy na wszystkich etapach procesu, w efekcie którego do każdego z trzech elementów zostały stworzona szczegółowa dokumentacja parametrów i wykonania odlewów. Warto podkreślić ogromny wkład naszych pracowników zaangażowanych w projekt, zarówno inżynierów i konstruktorów, jak i działów produkcji oraz kontroli jakości – dodaje Rafał Kania.

Hywind Scotland Pilot Park to pilotażowy projekt, który obejmuje budowę pięciu turbin wiatrowych, każda o mocy 6 MW. Innowacyjna morska farma wiatrowa zlokalizowana będzie około 25-30 km od szkockiego wybrzeża na wysokości Peterhead. Turbiny będą pływały na wodach o głębokości przekraczającej 100 metrów.

Wykorzystywane rozwiązania technologiczne zostały wcześniej przetestowane przez Statoil u wybrzeży Norwegii. Kilka lat temu pływająca turbina o mocy 2,3 MW została przymocowana linami do morskiego dna w pobliżu norweskiej wyspy Karmøy. Turbina, której wysokość wieży wynosi 65 metrów, a waga to ponad 130 ton, kosztowała około 52 mln euro.

REKLAMA

Pomyślne testy projektu w Karmøy przesądziły o realizacji pierwszej na świecie farmy wiatrowej złożonej z pływających turbin wiatrowych. Przewidywana data uruchomienia morskiej farmy wiatrowej Hywind to rok 2017.

Podobny projekt jest realizowany u wybrzeży Portugalii. Koncern energetyczny EDP Renovaveis zbuduje pływającą farmę wiatrową o mocy 25 MW, która powstanie na wysokości położonego na północy Portugalii miasta Viana do Castelo. Uruchomienie produkcji energii zaplanowano na rok 2018. 

Budowa farmy wiatrowej o mocy 25 MW to kolejny etap rozwoju technologii pływających wiatraków. W ubiegłym roku EDP Renovaveis zakończyło trwające 5 lat testy pływającej turbiny wiatrowej.

Do tego celu wykorzystano turbinę Vestas V80 o mocy 2 MW. Od grudnia 2011 r. elektrownia wiatrowa wyprodukowała niemal 17 GWh energii elektrycznej, a jej pracy nie zaszkodziły fale sięgające nawet 17 metrów.

Symulacja budowy pływającej morskiej turbiny wiatrowej w ramach projektu Hywind:

red. gramwzielone.pl