Vestas będzie produkować w Rosji

Vestas będzie produkować w Rosji
Vestas press

Największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych uruchomi zakład produkcyjny w Rosji. To efekt aukcji dla odnawialnych źródeł energii, którą kilka miesięcy temu przeprowadzono w Rosji i dzięki której Duńczycy zdobyli ogromne zamówienie na swoje turbiny.

Duński Vestas ma dostarczyć elektrownie wiatrowe dla największego beneficjenta aukcji dla OZE, którą kilka miesięcy temu rozstrzygnięto w Rosji. Musi jednak spełnić jeden warunek będący konsekwencją zasad rosyjskiego systemu wsparcia.

W czerwcu br. Rosjanie rozstrzygnęli wielką aukcję, której przedmiotem były licencje na moce OZE wynoszące niemal 2,5 GW. Jej największym beneficjentem okazało się joint venture utworzone przez mające po 50 proc. fiński koncern energetyczny Fortum i rosyjski państwowy koncern Rusnano.

REKLAMA

Obie firmy zyskały prawo do sprzedaży energii po cenie gwarantującej określoną stopę zwrotu z projektów wiatrowych o łącznej mocy aż 1 GW. W sumie fińsko-rosyjskie konsorcjum ma zbudować w Rosji 26 farm wiatrowych. Sprzedaż energii ma odbywać się po stawkach rzędu 115-135 EUR/MWh – o takich poinformował Fortum.

Elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1 GW dla tego projektu ma dostarczyć Vestas. Dla porównania w minionym kwartale duńska firma zrealizowała dostawy rzędu 1,834 GW wobec 9,654 GW w całym ubiegłym roku.

Duńczycy zaznaczyli od razu, że kontrakt na dostawę wiatraków do Rosji będzie wiązać się z koniecznością uruchomienia produkcji na terenie tego kraju.

Teraz Vestas podpisał porozumienie z władzami rosyjskiego Uljanowska, miasta położonego w południowo-zachodniej Rosji. Celem umowy jest uruchomienie produkcji elementów elektrowni wiatrowych. Według rosyjskiego stowarzyszenia wiatrowego RAWI, duński producent uruchomi w regionie Uljanowska produkcję łopat do swoich wiatraków.

REKLAMA

Ponadto Vestas ma wdrożyć szkolenia lokalnych inżynierów z zakresu produkcji elektrowni wiatrowych.

Na uruchomienie produkcji wiatraków lub ich komponentów na terenie Rosji, a następnie na wybudowanie farm wiatrowych zwycięzcy ostatniej aukcji mają czas do 2022 r.

Zgodnie z zasadami rosyjskiego systemu aukcyjnego wygrani aukcji otrzymają kontrakty na zakup energii na 15 lat. Warunki umów zawartych z państwem rosyjskim mają gwarantować inwestorom 14-procentową stopę zwrotu.

Vestas to globalny lider w produkcji lądowych elektrowni wiatrowych i czołowy producent morskich wiatraków, które buduje w ramach konsorcjum MHI Vestas utworzonym razem z Mitsubishi.

Potencjał wszystkich działających na świecie elektrowni wiatrowych Vestas wynosił na koniec 2016 r. 82 GW, na co złożyło się około 60 tys. zainstalowanych turbin i co stanowiło około 16 proc. globalnego potencjału energetyki wiatrowej. 

W II kwartale 2017 r. Vestas zanotował przychody na poziomie 2,206 mld euro, co jest wynikiem gorszym o 14 proc. w porównaniu do II kwartału 2016 r. W całym I półroczu br. przychody Vestas wyniosły 4,091 mld euro i były porównywalne do wyniku za I połowę 2016 r.

Zysk EBITDA wyniósł 279 mln euro i był niższy o 120 mln euro rok do roku, a marża EBIT sięgnęła 12,6 proc. w porównaniu do 15,6 proc. w II kwartale 2016 r.

red. gramwzielone.pl