Facebook będzie zasilany energią wiatrową od Enel

Facebook będzie zasilany energią wiatrową od Enel
Fot. Andrew Feinberg, flickr cc

Włoski koncern energetyczny Enel rozpoczyna budowę swojej kolejnej wielkiej farmy wiatrowej w USA. Produkowaną przez nią energię kupi Facebook w celu zasilenia jednej ze swoich serwerowni. Internetowy potentat zapowiada całkowite przejście na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Enel poinformował o rozpoczęciu budowy farmy wiatrowej Rattlesnake Creek, która będzie zlokalizowana w amerykańskim stanie Nebraska i której moc sięgnie 320 MW. Koszt tej inwestycji ma wynieść 430 mln dolarów. Enel zaznacza, że pokryje CAPEX w całości z własnych środków.

Cała farma wiatrowa Rattlesnake Creek ma produkować w skali roku 1,3 TWh energii elektrycznej. Tyle wystarczyłoby do zaspokojenia zapotrzebowania na energię około 150 tys. amerykańskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Energię produkowaną przez część wiatraków wschodzących w skład farmy wiatrowej Rattlesnake Creek, o łącznej mocy 200 MW, kupi Facebook na podstawie już zawartej umowy PPA.

Generacja z farmy wiatrowej Enel ma pokryć całość zapotrzebowania na energię oddalonego o 120 km centrum serwerowego Facebooka, które powstanie w Papillion w Nebrasce. – Jesteśmy bliżej naszego celu zasilenia naszych wszystkich operacji czystą, odnawialną energią – komentuje Bobby Hollis, szef działu energetycznego w Facebook.

REKLAMA

Facebook już od dłuższego czasu zapowiada przejście wyłącznie na zieloną energię – podobnie jak inne, największe amerykańskie firmy technologiczne. Na czele wyścigu jest Google, który zapowiada dojście – dzięki zawieranym umowom PPA – do poziomu 100 proc. energii z OZE już w tym roku.

Tylko w ubiegłym roku Google podpisało 6 nowych umów obejmujących zakup energii z OZE o łącznej mocy 842 MW, a w całym 2015 r. internetowy potentat zakupił w sumie 5,7 TWh zielonej energii. 

Amerykański oddział Enel zarządza portfelem elektrowni wiatrowych, słonecznych, wodnych i geotermalnych o łącznej mocy 3,6 GW. Zaledwie wczoraj amerykańska spółka Enel poinformował o uruchomieniu produkcji energii z kolejnej ogromnej farmy wiatrowej w USA. Farma wiatrowa Rock Creek znajduje się w stanie Missouri, jej moc wynosi 300 MW, a w skali roku ma wytwarzać 1,25 TWh energii.  

Na całym świecie Enel posiada odnawialne źródła energii o łącznej mocy 39 GW, które znajdują się w 24 krajach i odpowiadają za około 1/3 generacji we włoskiej grupie, która w pierwszych trzech kwartałach br. sięgnęła w sumie ok. 185 TWh energii elektrycznej.

W pierwszych 9 miesiącach tego roku grupa Enel wypracowała przychody na poziomie 54,18 mld euro (w tym 27,78 mld euro przypadło na Włochy), co oznaczało wzrost o 5,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. EBITDA wyniosła 11,45 mld euro wobec 12 mld euro przed rokiem. 

red. gramwzielone.pl