Niemcy mają kolejną wielką farmę wiatrową na morzu

Niemcy mają kolejną wielką farmę wiatrową na morzu
Farma wiatrowa Nordsee One. Fot. innogy

Zlokalizowana na Morzu Północnym farma wiatrowa Nordsee One o mocy 332 MW rozpoczyna produkcję energii, stając się 13 morską farmą wiatrową, która jest zlokalizowana na niemieckich wodach terytorialnych.

54 wiatraków wchodzących w skład farmy wiatrowej Nordsee One postawiono już we wrześniu br., a teraz oficjalnie zakończono budowę całej infrastruktury.  

Na farmę wiatrową Nordsee One składają się elektrownie wiatrowe Senvion 6.2M126, które rozlokowano na powierzchni 35 km2, na głębokościach sięgających 26-28 m, w odległości około 40 km od lądu.

REKLAMA

Projekt został zrealizowany kosztem 1,2 mld euro przez wywodzącego się z Kanady dewelopera Northland Power (85 proc. udziałów) oraz niemiecki koncern energetyczny innogy (15 proc.).

Zakłada się, że roczna produkcja wyniesie około 1,3 TWh energii elektrycznej, co odpowiada konsumpcji generowanej przez około 400 tys. gospodarstw domowych.

Northland posiada elektrownie OZE o łącznej mocy 2,014 GW, a 252 MW jest w trakcie budowy – chodzi o projekt morskiej farmy wiatrowej Deutsche Bucht przejęty przez Kanadyjczyków w tym roku od dewelopera Highland Group.

Farma wiatrowa Deutsche Bucht będzie zlokalizowana w odległości 95 km od niemieckiej wyspy Borkum, a jej budowa ma kosztować 1,3 mld euro.

W ramach tego projektu deweloper przewiduje montaż dwóch testowych elektrowni wiatrowych na platformach wykonanych w technologii określanej jako „suction bucket”. Jeśli te turbiny zostaną zainstalowane, zwiększą moc całej farmy wiatrowej o 17 MW, a koszt całego projektu wzrośnie, według szacunków Northland, do 1,4 mld euro.

REKLAMA

Uruchomienie farmy wiatrowej Deutsche Bucht przewidziano na koniec 2019 r.

Dla innogy Nordsee One to kolejna wielka farma wiatrowa na morzu. Niemiecki koncern jest również udziałowcem w położonej u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmie wiatrowej Gwynt y Môr o łącznej mocy 576 MW, a także w farmie wiatrowej Nordsee Ost o mocy 295 MW. W trakcie budowy na Morzu Północnym jest ponadto farma wiatrowa Galloper, której zainstalowana moc ma w przyszłym roku sięgnąć 353 MW.

Mocne zaangażowanie niemieckiego koncernu w energetykę wiatrową potwierdza informacja z tego tygodnia o przejęciu projektów lądowych farm wiatrowych na 2 GW, które mają powstać w USA.

W tym roku innogy wygrało ponadto aukcję dla OZE, którą przeprowadzono na Wyspach. W jej wyniku Niemcy postawią u wybrzeży Wielkiej Brytanii morską farmę wiatrową Trinton Knoll o mocy 0,9 GW. Zagwarantowana stawka za energię wynosi 74,75 GBP/MWh.

W ubiegłym roku u wybrzeży Niemiec uruchomiono morskie farmy wiatrowe o mocy 818 MW, a łączny potencjał offshore w Niemczech wzrósł na koniec 2016 r. do 4,11 GW.

W pierwszych sześciu miesiącach br. Niemcy uruchomili lądowe farmy wiatrowe o mocy 2,28 GW, a także morskie o mocy 641 MW.

W trakcie budowy są jeszcze m.in. zlokalizowane w niemieckiej części Morza Bałtyckiego farmy wiatrowe Arkona (385 MW) oraz Wikinger (350 MW).

Zainstalowany potencjał energetyki wiatrowej u naszych zachodnich sąsiadów wynosi już ponad 53 GW. 

red. gramwzielone.pl