Ikea inwestuje w offshore

Ikea inwestuje w offshore
Håkan Dahlström, flickr cc

Po inwestycjach w elektrownie fotowoltaiczne i farmy wiatrowe Ingka Group, do której należy większość sklepów Ikei, kupuje udziały w swojej pierwszej farmie wiatrowej na morzu.

Ingka Group ogłosiła zakup 25 proc. udziałów w drugiej największej farmie wiatrowej, która znajduje się u wybrzeży Niemiec. Chodzi o zlokalizowaną w niemieckiej części Morza Północnego farmę wiatrową Veja Mate, której moc wynosi 402 MW.

Inwestycja znajduje się w odległości około 95 km od niemieckiego wybrzeża i składa się na nią 67 turbin Siemens Gamesa, każda o mocy 6 MW.

REKLAMA

Na zakup 1/4 udziałów w tej farmie wiatrowej grupa Ingka miała wydać ok. 200 mln euro.

Ingka Group podkreśla, że zakup udziałów w Veja Mate to kolejny krok w celu zabezpieczenia 100 proc. zużycia energii przez infrastrukturę Ikei energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Pierwsza inwestycja właściciela Ikei w morską energetykę wiatrową była częścią większej transakcji, w wyniku której właścicielami farmy wiatrowej Veja Mate stały się jeszcze firmy Commerz Real, wpd invest oraz KGAL Group.

Konsorcjum wspomnianych firm przejęło łącznie 80 proc. udziałów w tym projekcie od grupy inwestorów z udziałem Siemens Financial Services, Highland Group oraz Copenhagen Infrastructure Partners. Właścicielem pozostałych 20 proc. pozostaje Siemens Financial Services.

W naszym kraju Ikea całkowicie zaspokaja swoje zapotrzebowanie na energię dzięki posiadanym w Polsce wiatrakom.

REKLAMA

– Zgodnie z globalną strategią Ikea, o której dużo mówiliśmy między innymi podczas COP24, mamy ambicję zredukować emisję gazów cieplarnianych o wartość wyższą niż emitujemy w całym naszym łańcuchu wartości do 2030 r. Dążymy też do uzyskania 100 proc. wykorzystania energii odnawialnej w naszych działaniach operacyjnych i u bezpośrednich dostawców. W Polsce już dzisiaj ślad węglowy Ikea jest całkowicie neutralizowany. Turbiny wiatrowe będące własnością Ikea produkują więcej energii elektrycznej niż zużywamy w Polsce na potrzeby własne – mówił podczas niedawnego seminarium Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Mariusz Podgórski, kierownik ds. energii i klimatu, Ikea Retail Polska.

W ostatnich latach Ikea przejęła w naszym kraju sześć farm wiatrowych, zlokalizowanych w województwach podkarpackim, wielkopolskim, łódzkim oraz lubelskim, które mają produkować w skali roku około 473 GWh energii elektrycznej.

W wiatraki Vestasa wyposażona jest należąca do Ikei farma wiatrowa Lubartów, przejęta w 2016 roku od Geo Renewables, która składa się z 16 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ok. 51,5 MW.

W tym samym czasie Ikea przejęła od portugalskiego dewelopera Martifer farmę wiatrową Gizałki, dla której wiatraki dostarczył jednak inny producent – niemiecki Senvion.

Wcześniej, w 2015 r. Ikea informowała o zakupie położonej w woj. łódzkim farmy wiatrowej we Wróblewie.

Swoje pierwsze farmy wiatrowe w Polsce Ikea kupiła w 2013 r.  Parki wiatrowe w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich na Podkarpaciu według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh energii elektrycznej rocznie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.