Otwarto kolejną gigantyczną farmę wiatrową na Morzu Północnym

Otwarto kolejną gigantyczną farmę wiatrową na Morzu Północnym
REpower press

{więcej}Wczoraj oficjalnie zainaugurowano pracę położonej u wybrzeży Wielkiej Brytanii farmy wiatrowej Greater Gabbard. To jeden z największych projektów tego typu na świecie. 

Farma wiatrowa Greater Gabbard jest zlokalizowana 23 km od wybrzeża, na wysokości hrabstwa Suffolk i składa się ze 140 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 504 MW. Przy jej konstrukcji wykorzystano turbiny o mocy 3,6 MW, które dostarczył Siemens. 

REKLAMA

Budowa farmy wiatrowej Greater Gabbard rozpoczęła się w listopadzie 2008 roku, a pierwszą z turbin zainstalowano wiosną 2010 r. Już w grudniu tego samego roku pierwsze elektrownie wiatrowe zaczęły produkować energię, a budowa całej farmy zakończyła się we wrześniu 2012 roku. W maju br. zdecydowano o rozbudowie farmy wiatrowej Greater Gabbard o kolejne 140 turbin dające w sumie potencjał 504 MW. Realizacja tego projektu ma się zakończyć w 2017 roku. 

REKLAMA

Początkowo Greater Gabbard był realizowany przez firmy Airtricity i Fluor International. Projekt kupiła następnie firma Scottish and Southern Energy, od której 50% udziałów odkupiła niemiecka spółka RWE Innogy. Niemcy za połowę projektu Greater Gabbard zapłacili w listopadzie 2008 roku kwotę 308 mln funtów. Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 1,3 mld funtów. 

Miesiąc temu także na Morzu Północnym oficjalnie zainaugurowano pracę największej morskiej farmy wiatrowej na świecie. Łączna moc projektu o nazwie London Array, którego właścicielami są duński DONG, niemiecki E.ON oraz arabski fundusz Masdar, to 630 MW. Podobnie jak w przypadku Greater Gabbard, farma London Array składa się z 3,6-megawatowych turbin Siemensa. 
gramwzielone.pl