Opolskie: już 90 MW wiatraków, w planach 2,9 GW

Opolskie: już 90 MW wiatraków, w planach 2,9 GW
winwind press

{więcej}Inwestorzy mogą w ciągu najbliższych lat wybudować na terenie Opolszczyzny nawet do tysiąca elektrowni wiatrowych. Na taki wolumen toczą się bowiem tam postępowania administracyjne w sprawie budowy farm wiatrowych.
 

Obecnie największe farmy wiatrowe na Opolszczyźnie są zlokalizowane w gminie Kamiennik w powiecie nyskim oraz koło Pągowa w powiecie namysłowskim. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w woj. opolskim działają już w sumie 52 elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 90 MW, które odpowiadają za ok. 16% zielonej energii produkowanej na Opolszczyźnie.

Największy udział w tym zakresie mają elektrownie wodne, które odpowiadają za ok. 75% produkcji energii z OZE, a biogazownie produkują ok. 9% powstającej na Opolszczyźnie energii odnawialnej. Udział OZE w stosunku do całości wytwarzanej energii w woj. opolskim wynosi już od 5 do 8%.

REKLAMA

Udział energii wiatrowej w produkcji energii z OZE na Opolszczyźnie może wkrótce wzrosnąć. W planach inwestorów realizujących już swoje projekty pod kątem niezbędnych pozwoleń jest budowa ok. tysiąca elektrowni wiatrowych. Taka liczba wynika z danych zebranych przez opolskie Regionalne Centrum Ekoenergetyki m.in. w gminach i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gdzie toczą się postępowania dotyczące wydania pozwoleń na budowę farm wiatrowych. Ich łączną moc to 2,9 GW. 

REKLAMA

Jak informuje PAP, w odnawialne źródła energii na Opolszczyźnie w ostatnich latach zainwestowano tylko ze środków publicznych 380 mln zł. Te fundusze pochodziły m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
gramwzielone.pl