Problem z bateriami w największym magazynie energii na świecie

Problem z bateriami w największym magazynie energii na świecie
Vistra

W największym na świecie magazynie energii doszło do przegrzania baterii, co mogło doprowadzić do groźnego i kosztownego pożaru. Znowu tego rodzaju problem pojawił się w urządzeniach dostarczonych przez LG.

Po ostatniej rozbudowie największy na świecie bateryjny magazyn energii, który znajduje się na terenie elektrowni gazowej Moss Landing w Kalifornii, posiada moc 400 MW, a jego pojemność sięga 1600 MWh.

Właściciel tej instalacji, koncern energetyczny Vistra, poinformował o awarii, do której doszło w bateriach zrealizowanych w pierwszym etapie tej inwestycji, w którym powstał magazyn o mocy 300 MW i pojemności 1200 MWh.

REKLAMA

Systemy bezpieczeństwa nadzorujące pracę poszczególnych modułów wykryły nagły wzrost temperatury baterii. Dzięki błyskawicznej reakcji udało się uniknąć większej awarii. Niemniej jednak, aby zapewnić bezpieczeństwo, operator magazynu wezwał straż pożarną, która pojawiła się na miejscu i była przygotowana do akcji gaśniczej. W wyniku awarii nikt nie ucierpiał. 

Obecnie trwa wyjaśnianie przyczyn awarii, w co został zaangażowany dostawca baterii LG Energy Solution, wykonawca magazynu Fluence, jak również miejscowe służby.

Jest to już kolejny incydent związany z przegrzewaniem się baterii dostarczonych przez LG – zarówno w dużych, przemysłowych jednostkach, jak i mniejszych magazynach przeznaczonych do zastosowań domowych.REKLAMA


Po raportach na temat niebezpiecznych sytuacji, do których dochodziło w domach użytkowników baterii LG, koreański producent przeprowadził dochodzenie mające wyjaśnić przyczyny awarii.

W efekcie Koreańczycy zapowiedzieli, że wymienią za darmo magazyny energii wyprodukowane od kwietnia 2017 roku do września 2018 roku. LG wskazało jednocześnie, że przyczyną przegrzewania się jego baterii były wadliwe elektrody.

Oprócz możliwości wymiany baterii LG zaoferował swoim klientom wizyty swoich serwisantów, a także zdalne aktualizacje, których wgranie ma podnieść bezpieczeństwo użytkowania baterii.

Do największej awarii magazynu energii, w którym zastosowano baterie LG, doszło w instalacji o pojemności 2 MWh znajdującej się w pobliżu miasta Phoenix w Arizonie w kwietniu 2019 r. Przyczyną była wada zastosowanych w tej instalacji ogniw niklowo-manganowo-kobaltowych (NCM).

W czasie pożaru doszło do wybuchu, w efekcie którego kilku strażaków wymagało hospitalizacji.

Wcześniej w tym roku doszło do pożaru na terenie innego ogromnego magazynu energii, który został zrealizowany w Australii przez Teslę. Więcej na ten temat w artykule: Pożar magazynu energii Tesli.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.