Na południu Polski powstaje rewolucyjny kinetyczny magazyn energii

Na południu Polski powstaje rewolucyjny kinetyczny magazyn energii
Andrzej Jeżewski. Fot. Gramwzielone.pl (C)

Energetyczny Klaster Oławski uzyskał pozwolenie na budowę dużego kinetycznego magazynu energii. Jak zapowiada Andrzej Jeżewski, właściciel firmy Promet-Plast, która jest liderem klastra, będzie to obiekt rewolucyjny w skali globalnej.

Promet-Plast to firma produkująca artykuły medyczne, aktywna także w sektorze energetycznym. W 2017 roku utworzyła Centrum Badawczo-Rozwojowe wykorzystania odnawialnych źródeł energii w procesach produkcyjnych. To doprowadziło do powstania w Gaju Oławskim pierwszego w Polsce zakładu produkcji artykułów medycznych w technologii zerowej emisji CO2.

Przedsiębiorstwo do zasilenia swojej produkcji wykorzystuje energię z fotowoltaiki i wiatraków, wytwarza zielony wodór w elektrolizerze zlokalizowanym na terenie zakładu, posiada bateryjne magazyny energii, a teraz planuje ruszyć z budową unikatowego kinematycznego magazynu energii.

REKLAMA

Dokumentacja, technologia i patenty potrzebne do realizacji kinetycznego magazynu energii na terenie Gaju Oławskiego, gdzie znajduje się siedziba Promet-Plastu, są już gotowe.

Jeżeli uda nam się wszystko wprowadzić, to będzie rewolucja w skali całego świata – podkreśla Andrzej Jeżewski, właściciel firmy Promet-Plast, wiceprzewodniczący Rady Programowej Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii (PSME). – Zakończenie i trwałość projektu przewidziane są do 2023 roku, jest to rozdanie jeszcze z roku 2017. To konkurs, który wygraliśmy jako klaster energetyczny na wybudowanie jednej z najlepszych technologii. Konkurowaliśmy praktycznie ze wszystkimi spółkami Skarbu Państwa. Konkurs pilotowany jest przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, współfinansowany z funduszy europejskich.

 

Inwestycja przewiduje zbudowanie instalacji o wysokości 214 metrów, w której zgromadzone zostanie 800 tys. ton w betonowych blokach.

– Jedna ze światowych firm, która weszła na rynek, nie doprowadziła takiego projektu do końca, bo to jest technologia trudna – opowiada właściciel Promet-Plastu. – My poradziliśmy sobie ze wszystkim, stworzyliśmy pierwszy na świecie magazyn hybrydowy, który jest magazynem energii, ale wykorzystującym wszystkie najprostsze rozwiązania. Tam nie ma litu, nie ma jonów, jest tylko beton, woda i energia odnawialna, czyli wiatr i słońce.

REKLAMA

Energetyczny Sky Tower

To są rozwiązania architektoniczne, które będzie można budować w centrum miast, czyli jak Sky Tower. Architektonicznie można to sobie jeszcze bardziej wymarzyć i dostosowywać do architektury lokalnej – mówi Andrzej Jeżewski. Jak dodaje, tego typu konstrukcja może pełnić takie same funkcje, jaką miały wieże ciśnień budowane na potrzeby miast.

Jeżeli mamy na 200 metrach wysokości zgromadzone 120 tys. metrów sześciennych wody, to to jest naturalny sposób utrzymywania ciśnienia wody dla miast. To jest 20 barów. Taki magazyn energii będzie w stanie utrzymać przez 7 godzin około 30 tys. domków jednorodzinnych – mówi właściciel Promet-Plastu.

Parametry kinetycznego magazynu energii

Pojemność magazynu zaprojektowanego przez Energetyczny Klaster Oławski ma wynieść dla energii kinetycznej zgromadzonej w betonach 35 MWh. W ramach rozbudowy instalacji istnieje również możliwość gromadzenia energii kinetycznej w źródłach wodnych – prawie 15 MWh. Projekt zakłada ponadto, że instalacja jako jednostka wytwórcza może osiągnąć moc w fotowoltaice rzędu 12 MW, a w wietrze – 3 MW.

Instalacja stawiana będzie na powierzchni 75 arów na terenie Gaju Oławskiego, około 35 km od Wrocławia.

Magazyny kinetyczne na 70 arach mogą gromadzić 50 MWh energii, a także osiągnąć moc 15 MW jako jednostka wytwórcza, hybrydowa, wykorzystując technologię wodorową, fotowoltaiczną i energię kinetyczną – opowiada Andrzej Jeżewski. – Ciężary betonowe będą w nich podnoszone na wysokość ponad 200 metrów.

Inwestycja według założeń projektowanych ma zostać zrealizowana do końca 2023 roku.

Tak będzie wyglądać przyszłość, jeśli chodzi o magazynowanie energii i wykorzystanie OZE. Kiedy słyszę, że źródła energii są niestabilne, to mówię, że tak rzeczywiście jest. Jednak z magazynami energii źródła odnawialne już są źródłami stabilnymi – podsumowuje Andrzej Jeżewski.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.