Powstaje największy magazyn energii w technologii CAES

Powstaje największy magazyn energii w technologii CAES
fot. Chinese Academy of Sciences

China Energy Engineering Group i Taian Taishan New Energy Development wybudują w Chinach magazyn energii o mocy i pojemności 300 MW/1400 MWh bazujący na technologii wykorzystującej sprężonej powietrze (CAES). Chińczycy stawiają na tę technologię magazynowania energii i planują kolejne inwestycje.

Zgodnie z oświadczeniem medialnym chińskiej Państwowej Komisji Nadzoru 28 września br. rozpoczęła się budowa projektu CAES (ang. Compressed Air Energy Storage) o parametrach 350 MW/1,4 GWh w prowincji Shangdong. Deweloperami projektu są China Energy Engineering Group i Taian Taishan New Energy Development. Spółki wspólnie zainwestują 2,23 mld juanów (311 mln dolarów) w pierwszą z dwóch faz budowy.

CAES to system magazynowania energii elektrycznej wykorzystujący zgromadzone sprężone powietrze. Ładowanie systemu bazuje na mechanizmie sprężania i wpuszczania powietrza do magazynu, którym w tym przypadku jest specjalnie przystosowana grota solna. Kiedy potrzebna jest energia elektryczna, schłodzone podczas procesu ładowania powietrze jest uwalniane za pośrednictwem systemu grzewczego. Ogrzane powietrze rozpręża się i napędza turbinę generatora prądu elektrycznego. 

REKLAMA


Chiny stawiają na magazyny CAES

REKLAMA

Ładowanie systemu ma trwać osiem godzin, a zgromadzona w nim energia może być następnie rozładowywana przez cztery godziny. Według informacji portalu Energy Storage magazyn energii ma zostać uruchomiony w 2024 roku. Opisywany projekt jest jednym z dwóch etapów większego projektu nazwanego „2×300 MW”. Po zakończeniu obu według szacunków system będzie w stanie dostarczać  około 1 mld kWh energii rocznie.

Technologia CAES nie jest rozwiązaniem nowym. Pierwszy tego typu system, o mocy 290 MW, został zainstalowany w Huntorf w Niemczech w 1978 roku i działa do dziś.

Pomimo mniejszej wydajności w porównaniu z technologią litowo-jonową Chińczycy widzą duży potencjał w CAES i już zapowiadają kolejne inwestycje w rozwój technologii wykorzystującej sprężone powietrze. W planach jest między innymi budowa kolejnych dziewięciu projektów o łącznej mocy niemal 700 MW. Kolejne 5 GW jest w fazie planowania.

Kanadyjska firma Hydrostor opracowała własne rozwiązanie o nazwie Advanced CAES (A-CAES), które – jak twierdzi – ma podnieść wydajność systemu do około 65 proc. Obecnie Hydrostor rozwija projekt o pojemności 1600 MWh w Australii, na który otrzymał wsparcie finansowe od Australijskiej Agencji Energii Odnawialnej.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.