Dotacje na fotowoltaikę i magazyn energii rozeszły się w 24 godziny

Dotacje na fotowoltaikę i magazyn energii rozeszły się w 24 godziny
Sonnen

W tym tygodniu w Niemczech rozpoczął się nabór wniosków o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i stacje ładowania samochodów elektrycznych. Mimo ogromnego budżetu nabór został zamknięty po upływie doby.

Niemiecki federalny bank KfW w tym tygodniu rozpoczął nabór wniosków o dotacje dla prosumentów. Budżet naboru wyniósł aż 300 mln euro, czyli niemal 1,4 mld zł. Prosumenci wnioskujący o dotacje mogli otrzymać nawet 10,2 tys. euro, czyli około 47 tys. zł, jeśli aplikowali o dofinansowanie jednocześnie na wszystkie komponenty programu: instalację fotowoltaiczną, magazyn energii i stację ładowania – tzw. wallboxa.

Warunkiem udziału w programie było m.in. posiadanie lub wynajem samochodu elektrycznego lub wcześniejsze złożenie zamówienia na zakup takiego pojazdu.

REKLAMA

Takie warunki programu spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Niemiecki „PV Magazine” podaje, że po uruchomieniu naboru złożenie wniosku uniemożliwiały przeciążone serwery, a przyjmowanie aplikacji zostało zakończone po niecałych 24 godzinach. Ostatecznie zaakceptowano około 33 tys. wniosków o dotację.

Zamknięty w tym tygodniu nabór wniosków o dotacje w programie realizowanym przez KfW nie będzie jednak ostatni. W ramach programu uruchomionego przez federalne ministerstwo transportu do rozdysponowania ma być w sumie 500 mln euro w naborach zaplanowanych na lata 2023-2024.

Wystarczy instalacja fotowoltaiczna o mocy 13 kW

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW nie jest zaskoczone dużym zainteresowaniem programem. BSW podkreśla notowany w 2023 roku duży wzrost liczby montowanych domowych instalacji PV w Niemczech. W tym roku zainstalowano tam już więcej takich systemów niż w całym roku ubiegłym.

REKLAMA

BSW odnotowuje ponadto duże zainteresowanie niemieckich prosumentów zakupem dodatkowych urządzeń energetycznych. Według przytoczonych wyników sondażu około 78 proc. osób montujących domową fotowoltaikę w Niemczech zdecyduje się również na zakup domowego magazynu energii, a 42 proc. chce zainstalować domową stację ładowania auta elektrycznego.

Stowarzyszenie szacuje, że w Niemczech wystarczy montaż systemu fotowoltaicznego o mocy 13 kW, aby wyprodukować energię odpowiadającą zapotrzebowaniu przeciętnego, 4-osobowego gospodarstwa domowego. W tym zawiera się energia potrzebna do zasilenia auta elektrycznego, aby w skali roku mogło przejechać 20 tys. km.

Ponad milion elektryków i 3 mln prosumentów

Na początku 2023 r. liczba całkowicie elektrycznych aut w Niemczech przekroczyła milion, z czego około 420 tys. zarejestrowano wyłącznie w ubiegłym roku.

Całkowita liczba systemów fotowoltaicznych w Niemczech wynosi już ponad 3 mln, a według BSW już w przyszłym roku przekroczy 4 mln. Z kolei liczba domowych magazynów energii na początku tego roku za naszą zachodnią granicą przekroczyła 650 tys. Ich łączna moc wynosiła 4,3 GW, a pojemność sięgała w sumie około 7 GWh.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.